ľudových tradícií. Napriek vrtochom počasia sa 28. ročník Zamagurských folklórnych slávností (ZFS) vydaril.
"Potešilo nás, že sa ujala novinka, teda zaradenie SĽUKu už do piatkového večerného programu. Mali sme obavy, či ľudia prídu, ale ani dážď ich neodradil," tešil sa hlavný dramaturg ZFS Juraj Švedlár z Podtatranského osvetového strediska (POS) v Poprade. Vyše tisícke účinkujúcich prišli počas troch dní tlieskať milovníci folklóru nielen zo Zamaguria, ale aj zo vzdialenejších krajov. Krásu krojov a temperament tanečníkov obdivoval aj prvý tajomník Veľvyslanectva maďarskej republiky na Slovensku László Nagy. "Som tu už druhý raz, mám rád tento goralský kraj a ľudí. Je určite dôležité nezabúdať na svoje korene a podobné festivaly dávajú nádej, že tradície našich otcov nezostanú v zabudnutí. Aj v zjednotenej Európe by sme mali klásť dôraz na to, čo je pre daný región typické," uviedol László Nagy. S obdivom sa pristavoval pri ľudových remeselníkoch a chválil ich za ich zručnosť.
Novinkou 28. ročníka ZFS boli aj ukážky tradičnej výroby v nádvorí kláštora. "Rád som prišiel do tohto malebného kraja. Robiť košíky z prútia je tvrdá robota, bolia z toho ruky, ale teší ma, keď môžem niečo z toho, čo o výrobe viem, posunúť ďalej, mladým," povedal košikár Andrej Roth z Popradu. Atmosféru stredoveku na nádvorí kláštora vykúzlili aj členovia družiny dobových zvyklostí Fortis z Popradu. "V tejto ukážke naznačujeme, že boj nebol len doménou mužov, aj ženy sa museli vedieť ubrániť pred nepriateľom. V stredoveku aj ženy zručne narábali s palicami, z chladných zbraní používali dýku," upresnila členka družiny dobových zvyklostí Fortis Katarína Očenášová. Návštevníci ZFS mali šancu nielen obdivovať či už tanečné, spevácke, remeselné alebo bojové umenie iných, ale niektorí si vyskúšali vlastný talent. Tento priestor im poskytla aj škola tanca. "Tento rok sme ju zamerali na obec Lendak. Pre ňu je príznačná valašská civilizácia a teda aj tanečné prvky z nej vychádzajú. Lendačania sú typickí predstavitelia spišských goralov," povedal jeden z autorov koncepcie školy tanca Daniel Damer. Ako dodal, zmyslom školy tanca je naučiť základné tanečné prvky aj laikov, ktorí nikdy v žiadnom folklórnom súbore netancovali.
Záujem divákov o trojdňový festival spevu a tanca naznačil, že námaha organizátorov z POS v Poprade nebola zbytočná. "Všetci si prídu na svoje, je tu aj domáci folklór, aj detské súbory, aj skutoční virtuózni majstri, či netradičné podoby starej muziky, oceňujem nápad s predvádzaním starých remesiel," povedala návštevníčka festivalu z Kežmarku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš