pripravila Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku v Prešove. Zúčastnila sa jej Andrea Weissová z Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) a zástupcovia košickej Spoločnosti ľudí dobrej vôle Iveta Liberková a Hamid Omed.
Andrea Weissová (na snímke) je programovou manažérkou IOM pre program dobrovoľných návratov do krajín pôvodu. „Tento program sa realizuje na základe dohody s Ministerstvom vnútra SR a Úradom cudzineckej a hraničnej polície. Začal v roku 2000, kedy sa do krajiny pôvodu vrátilo desať ľudí." V roku 2001 sa tento počet zvýšil na 44, o rok neskôr na 46, vlani ich už bolo 103 a do júna 2004 to bolo 63 ľudí, pričom zaregistrovaných je už ďalších desať. „Tie dôvody, prečo sa žiadatelia rozhodnú vrátiť do domovskej krajiny, sa veľmi rôznia. Obyčajne však ide o rodinné dôvody," povedala A. Weissová.
Takýto program sa realizuje v 18 krajinách Európy. Pomoc utečencom spočíva v podávaní informácií, vybavovaní náhradných dokladov, sprevádzaní na letiskách v krajine odchodu, zabezpečení asistencie v tranzitnej krajine a podobne.
H. Omed upozornil, že ľudia si často mýlia pojmy. „Právny poriadok odlišuje žiadateľov o azyl, azylantov, legálnych a ilegálnych migrantov..." Zdôraznil, že okrem azylového zákona existuje aj zákon o pobyte cudzincov na území republiky. Spoločnosť ľudí dobrej vôle sa venovala pomoci pri zabezpečovaní vstupu do azylového procesu. Podľa slov Ivety Liberkovej bola v minulosti situácia veľmi zlá, medzičasom sa však komunikácia s políciou a ďalšími zložkami zlepšila. „Policajti postupne zistili, že pracovníci Spoločnosti ľudí dobrej vôle nie sú tí, ktorí chcú škodiť, alebo robiť nejaké prieťahy, ale naopak, chcú pomôcť. Spočiatku tomu tak nebolo."
Hlavným dnešným zameraním spoločnosti sú maloleté deti bez sprievodu. Ide o deti do 18 rokov, ktoré sa z rôznych dôvodov ocitnú na území Slovenska bez sprievodu svojho rodiča či zákonného zástupcu. Takýchto detí bolo napríklad v roku 2000 vyše dvetisíc. Spoločnosť chystá výstavbu Centra pre maloletých bez sprievodu
v Čelovciach. „Doteraz sme boli jedinou krajinou, ktoré takéto centrum nemalo. Malo by slúžiť ako SOS, teda na prechodné umiestnenie maloletých, na dobu maximálne troch mesiacov," povedala Liberková.
Spresnila, že po umiestnení v centre sa hľadá pre maloletých utečencov najlepšie možné dlhodobé riešenie. Zisťuje sa trebárs, či nemajú príbuzného v danej krajine, alebo blízkej krajine, či je možný a vhodný návrat do pôvodnej krajiny a podobne.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš