prevádzky sa ťahá už viac ako rok a zamestnanci, ktorí majú pracovné zmluvy na dobu troch rokov, sú bez príjmu už od januára. Dodávame, že chránená dielňa vznikla s podporou štátnej dotácie vo výške 3,1 milióna korún prostredníctvom vtedajšieho Národného úradu práce.
Pripomíname, že majitelia, spoločnosť B.M.D. Bratislava, nespustenie prevádzky niekoľko mesiacov odôvodňovali nedostatočným príkonom energie a žiadali o novú trafostanicu. Keďže so zamestnancami uzatvorili pracovné zmluvy, až do decembra 2003 im vyplácali mzdu z vlastných zdrojov. Keď sa rezervy vyčerpali, žiadali štát o ďalší 800-tisícový príspevok, ale ten bol zamietnutý. Mesto Svidník im vyšlo v ústrety a investovalo z mestského rozpočtu 650-tisíc korún na zriadenie trafostanice, ktorá je v prevádzke od apríla 2004. Výroba sa však stále nezačala.
Po ostatnom rokovaní vedenie súčasného Úradu práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Bardejove uložilo majiteľom termín na spustenie výroby do polovice júna. Termín uplynul a riaditeľ ÚPSVaR v Bardejove, Pavol Tarcala (na snímke v popredí)s vedúcim detašovaného pracoviska vo Svidníku, Martinom Miščíkom, v chránenej dielni vykonali obhliadku a spolu s právnikmi aj analýzu vzájomnej dohody. Zastihli sme ich krátko po obhliadke a opýtali sme sa na aktuálne stanovisko. "Preverili sme aktuálny stav plnenia tejto dohody a zvážime ďalší postup. Dohoda znie na vytvorenie chránenej dielne, ktorá má zamestnávať 30 občanov so zníženou pracovnou schopnosťou. Dielňa bola vytvorená, ale neprevádzkuje sa činnosť, preto zvažujeme právne kroky," reagoval riaditeľ P. Tarcala. Na našu otázku, či je pravdepodobné, že od zmluvy odstúpia a budú žiadať vrátenie dotácie, odpovedal: "Keďže sa niektoré ustanovenia dohody nenaplnili je možné, že od dohody odstúpime. Budem ešte rokovať s majiteľmi."
Pripomíname, že zamestnanci sú nespokojní s daným stavom a sami iniciovali niekoľko rokovaní na rôznych úrovniach. "Máme výhrady k liknavosti konania. V súvislosti s nevyplatenými mzdami ľudia podali podnet na Okresnú prokuratúru vo Svidníku a tá vec postúpila do Prešova. Nemáme ani informácie, či a ako konal prešovský Inšpektorát práce. Títo ľudia sú už niekoľko mesiacov bez príjmu, potrebujú z niečoho žiť a platiť účty. Kompetentní by rozhodne mali konať rýchlejšie a razantnejšie," povedal nám v tej súvislosti člen Predsedníctva OZ Kovo Jozef Balica. Stanovisko od Inšpektorátu práce sme sa pokúsili získať aj my, ale dozvedeli sme sa len, že v inštitúcii je vymenovaný nový riaditeľ, Ľubomír Tomečko, a spolu s inšpektormi je na školení v Bratislave.
Hovorili sme aj s niektorými zamestnancami. Podľa slov Emílie Matijovej, stratila nielen mzdu, čo je doteraz asi 23-tisíc korún, ale keďže nemá minimálnu mzdu, nevznikol jej nárok ani na daňový bonus na dve deti, čo je 800 korún mesačne a zamestnávateľ údajne neplatí ani odvody do poisťovní. "Na polícii aj na prokuratúre nás vypočuli, pripravili podklady a postúpili to ďalej. My nechceme nikomu vyrábať problémy, iba žiť. Tešili sme sa, že budeme môcť pracovať aspoň na čiastočný úväzok... Nájsť si prácu vo Svidníku je takmer nemožné... Chcela by som, aby sa to už nejako vyriešilo. Či už výrobou, alebo rozviazaním zmluvy a vyplatením dlžnej čiastky, aby sme sa mohli prihlásiť do evidencie na úrad práce," povedala nám E. Matijová a dodala. "Keď tu pred týždňom majiteľka bola, povedala nám, že máme ostať doma do odvolania. To je všetko, čo vieme."
Mimochodom, objekt Duklastavu, kde je umiestnená chránená dielňa, prenajalo spoločnosti B.M.D. mesto Svidník. Zaujímalo nás preto, aj v súvislosti s neplánovanou investíciou do trafostanice, či platia nájomné a ako sa radní zachovajú, keď sa výroba nespustí. "Nájomné zatiaľ neplatia. Dohoda znela tak, že ho začnú uhrádzať až po spustení výroby. Keď z toho nič nebude, objekt ponúkneme iným záujemcom," reagoval na našu otázku primátor Michal Bartko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš