zamestnancom spoločnosti Tatramat Matejovce a ďalší, dvojizbový byt "priklepla" komisia riaditeľovi Okresného dopravného inšpektorátu (ODI) Policajného zboru v Poprade.
"Tatramat požiadal mesto o pridelenie dvoch bytov pre svojich zamestnancov s tým, že sa tento podnik významnou mierou podieľal svojim majetkom na riešení bytovej otázky matejovských Rómov," vysvetlil predseda komisie, poslanec mestského zastupiteľstva a člen mestskej rady Milan Antaš. Ako ďalej dodal, k tomuto návrhu boli pripomienky, ale komisia zohľadnila verejný záujem. Dvojizbový byt komisia odporučila prideliť aj riaditeľovi ODI v Poprade.
"Zo zoznamu žiadateľov o byt sme navrhli prideliť dva dvojizbové byty dvom žiadateľom. V prvom prípade išlo o rodinu s ťažko zdravotne postihnutým dieťaťom a v druhom o ťažko zdravotne postihnutú osobu," doplnil predseda komisie. Odmietol však uviesť konkrétne mená nových nájomníkov. Podľa jeho slov je to z etického hľadiska neprípustné. "Nie sú to tajné veci, ale z etického hľadiska ich nemôžem zverejniť do médií. Tým, ktorí to chcú vedieť podá informáciu príslušné oddelenie mestského úradu," vysvetlil predseda.
Štyri trojizbové byty, ktoré sa uvoľnili, odporučila komisia odpredať formou verejnej súťaže. "Ďalšie štyri byty na Baníckej ulici uvoľnil ústav v Batizovciach. Jeden z nich bol pridelený nájomcovi, voči ktorému malo mesto povinnosť prideliť primeraný náhradný byt. Išlo o známu kauzu Pačan. Do zvyšných troch bytov budú presťahovaní neplatiči. Po nich sa uvoľnia ďalšie byty," konštatoval M. Antaš.
Konečné slovo má však pri prideľovaní bytov primátor mesta. Komisia podľa predsedu vydáva iba odporúčanie. Primátor teda môže v konečnom dôsledku rozhodnúť o tom, či byt pridelí, alebo nie. M. Antaš si myslí, že prvý muž mesta má špecifické postavenie aj s kompetenciami, na ktoré mu dali mandát občania vo voľbách. "Je to otázka posúdenia voličov, či primátor narába s právomocami zodpovedne, alebo nezodpovedne. Potom mu to môžu spočítať pri najbližších voľbách. Týmto nabádam aj občanov, aby uplatňovali svoje právo, aby sa pýtali a informovali." dodal predseda komisie.
Popradský magistrát registruje vyše tisíc žiadostí o pridelenie bytu. Podľa primátora Antona Danka až osemdesiat percent žiadateľov sú ľudia, ktorí si nemajú dostatok prostriedkov na to, aby si kúpili vlastný byt. M. Antaš povedal, že mesto by malo s pomocou štátneho fondu rozvoja bývania postaviť minimálne sto nájomných bytov. Inak sa môže situácia s bývaním skomplikovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš