Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Kanadskou zahraničnou radou prišli odborníci Európskej únie, Kanady a Spojených štátov amerických. Analyzovali na nej zdravotný systém na Slovensku, tiež poisťovacie systémy a aspekty riadenia nemocníc. Brigádny generál Ronald S. Mangum z Úradu zdravotníckej služby USA uviedol, že sa angažuje v oblasti práva a zdravotnej starostlivosti, zdôraznil, že v systémy zdravotnej starostlivosti vo všetkých krajinách Európskej únie sú iné a krajiny EÚ prechádzajú teraz v zdravotníctve takými zmenami, ktorými Amerika prešla a krajiny, ako Slovensko tieto zmeny ešte len čakajú. Skonštatoval, že na konferencii rezonovala otázka na aké zdravotné služby má občan právo a kto ju zaplatí.
Tiež odznelo, že situácia nemocníc na Slovensku je zložitá, ale sú iba dve možnosti riešenia a to, že riaditelia musia mať guráž veci meniť a po druhé, že na robenie zmien musia mať vedomosti. Donald R. Cleveland zdôraznil, že nie je odborník na zdravotníctvo, ani politik, ale je podnikateľ a zo svojej skúsenosti vie, že sa ak sa u nás zmenil politický systém, zákonite sa musí meniť aj systém poskytovania zdravotnej starostlivosti. „Nemôžete sa teda čudovať, že nefunguje, lebo u nás v Kanade už 40 rokov máme systém rovnaký a stále nefunguje."
Zároveň dodal, že na Slovensku máme teraz možnosť vytvoriť taký zdravotný systém, ktorý fungovať bude. Zdôraznil však, že treba v ňom myslieť na najzraniteľnejšie skupiny - deti, dlhodobo chorých a dôchodcov. Predseda Kanadskej zahraničnej rady Andrew Adam von Rhédey napokon uviedol, že participovať na vytváraní systému v zdravotníctve musia všetky zúčastnené zložky, teda štát, poisťovne, verejnosť a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš