Nevysporiadané pozemky na gelnickom sídlisku bránia investíciám
Gelnica - Gelnické sídlisko síce stojí už takmer dvadsať rokov, ešte stále však v tejto lokalite nie je dotiahnuté do konca majetkovo-právne
Erika Karasová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vysporiadanie. Niekoľko desiatok parciel patrí poväčšine súkromným osobám. Mesto postupne odkupuje tieto pozemky, pretože v prípade investícií má zviazané ruky. Príkladom toho bola plánovaná stavba obytného domu na Športovej ulici alebo žiadosť Gelničanov zo Záhradnej ulice, ktorí požadovali výstavbu športového ihriska v blízkosti ich domu.
"Pri každej stavbe či zmene je potrebný list vlastníctva. Podobne pri žiadostiach napríklad o dotáciu z európskych grantov je prvoradá otázka, či K parcelám sa primáme vysporiadané majetkovoprávne vzťahy," vysvetľuje vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia na mestskom úrade Ing. Jozef Kubovčík (na snímke).
Gelnické sídlisko sa rozkladá na výmere 18,42 hektárov, nachádza sa tam 1 158 bytov. Nevyjasnená majetková otázka je dedičstvom socialistických časov. V predošlom spoločenskom zriadení, kedy sa začalo sídlisko stavať, išlo poväčšine o zoštátnené pozemky alebo o pozemky patriace vtedajšiemu miestnemu jednotnému roľníckemu družstvu. "Mesto prevzalo hlavné investorstvo v roku 1991, vtedy bolo sídlisko asi na 95 percent dokončené," upresnil J. Kubovčík.
Po revolúcii sa však v rámci reštitúcie prihlásili pôvodní majitelia. Ako dodal J. Kubovčík, mestské zastupiteľstvo každoročne schvaľuje v rozpočte sumu, ktorá slúži práve na vysporiadanie majetkovoprávnych vzťahov na miestnom sídlisku. Cenu za jednotlivé parcely určuje súdny znalec.
"Takmer sto percent bytov je už odpredaných, spravujú ich jednotlivé bytové spoločenstvá. Znamená to, že každá parcela pod činžiakom je už vysporiadaná. Podobne v katastrálnej mape mesta je už zakreslená ako komplet vysporiadaná Športová ulica. Ostávajú ešte verejné plochy, ako cestné komunikácie a zelené priestranstvá," dodal J. Kubovčík.
Názornou ukážkou, čo všetko obnášajú nevysporiadané majetkovoprávne vzťahy, bola snaha magistrátu postaviť na Športovej ulici obytný dom. Dva a polroka sa "ťahalo" dohadovanie s dvoma vlastníkmi parciel. Tieto prieťahy znamenali predĺženie realizácie plánu. Podobná situácia je v prípade Záhradnej ulice. Odkedy stojí sídlisko, v blízkosti jedného z činžiakov je plocha, ktorá pôvodne mala slúžiť ako detské ihrisko či priestor na športové účely. Obyvatelia požadujú od mesta, aby financovalo konečné úpravy. "Zatiaľ to nie je možné, nie je to náš majetok," upresnil J. Kubovčík.