kde reprezentovali Slovensko na európskej súťaži v poskytovaní prvej pomoci FACE 2004. Medzi 25 účastníckymi krajinami sa umiestnili na nečakanom 5. mieste. Prvú priečku si vybojovali Arméni, druhú Belgičania, tretiu Nemci a štvrtú Íri. Mimochodom naši najbližší susedia, Češi sa umiestnili na 11.mieste.
Slovensko reprezentovalo svidnícke družstvo, ktoré bolo mimochodom organizátorom aj víťazom celoslovenskej súťaže - XI. Memoriálu Vladimíra Harineka 2003. Riaditeľky ÚzS SČK Márie Sakalíkovej sme sa krátko po príchode domov opýtali, s akými dojmami sa vrátili zo súťaže." Je to pre nás, aj pre Slovensko, veľký úspech. Veľa rokov bolo ťažké prebojovať sa do prvej päťky a zvlášť nás teší, že sme porazili Veľkú Britániu, ktorá bola vždy európskou špičkou." Súťažili netradične na 13 stanovištiach. V minulých ročníkoch ich bývalo maximálne 10. Kapitánkou vekom mladého, ale skúseného 6-členného družstva bola Alexandra Timanová. V tej súvislosti nás zaujímalo, či im niektoré úlohy na jednotlivých stanovištiach robili problémy. "Paraglaiding. S tým sme nemali skúsenosti a naše družstvo sa pri zoskoku zamotalo do šnúr. V rýchlosti nenašli tie správne karabínky na odopnutie. Napriek tomu, víťazné družstvo od medzinárodnej poroty získalo 860 bodov a naše 839, teda rozdiel bol len 21 bodov. Na každom stanovišti sme stratili v priemere 1,5 bodu. Rozhodcovia v našom družstve vysoko hodnotili psychologický prístup, riadenie tímu a bezpečnosť záchranárov," reagovala na našu otázku Sakalíková. Dodala, že sa im súťažilo dobre vari aj preto, že ich povzbudzovali fanúšikovia, ktorí sa s nimi doviezli zo Svidníka na jednom autobuse. Ich podporu im vraj závideli aj Češi.
Opýtali sme sa tiež, či mali pocit, že poskytovanie prvej pomoci je všade v Európe harmonizované, alebo či mali naopak pri príprave na súťaž materiálne problémy. "Jediným handicapom bolo to, že sme nemali k dispozícii digitálny vyhodnocovací model pri nácviku resuscitácie. Na živom človeku sa to nedá a na figuríne neviete odhadnúť správnu hĺbku stlačenia, správny záklon hlavy, frekvenciu a podobne. Takéto modely sú na Slovensku len tri a to v Bratislave, v Žiari nad Hronom a v Košiciach. Museli sme trénovať v Košiciach a myslím si, že v budúcnosti by mal mať reprezentačný tím tento model k dispozícii celý rok."
Popri súťaži však nezabudli ani na prezentáciu Slovenska a SČK na záverečnom ceremoniáli. Premietli film o ich činnosti, atrakciách regiónu, rozdali kontakty, tradičné perníkové srdiečka s logom súťaže a oficiálne pozvali všetkých účastníkov na celoeurópsku súťaž FACE 2005. Tá sa uskutoční na Slovensku, konkrétne vo Svidníku. Sprostredkovali im aj prvé informácie o mieste a čase konania súťaže, mailové adresy, kontakty a web stránky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš