štúdiu o integrovanom systéme odpadového hospodárstva. Tá komplexne rieši nakladanie s komunálnym odpadom mimo skládkovania. Hlavnou úlohou je zabezpečenie separácie, teda triedený zber komunálneho odpadu. Nosnou časťou je separácia papiera, skla, plastov a biologického rozložiteľného odpadu zo zelených plôch mestských pozemkov, ale aj zo súkromných záhrad rodinných domov," informoval tlačový referent prešovskej radnice Vincent Sabo.
Do dvoch zberných dvorov je zároveň zabezpečený zber nebezpečných odpadov. Separáciou sa dosiahne aj zníženie množstva odpadu uloženého na skládku, čo následne zníži náklady. „Plán separácie je približne 20 až 25 percent z celkového množstva komunálneho odpadu," uviedol hovorca.
Lokalita pre vybudovanie separačného dvora a skládky je vybraná v katastrálnom území mesta Veľký Šariš, po vzájomnej dohode oboch miest. Investičné náklady predstavujú čiastku 85 miliónov korún, pričom samospráva ich bude žiadať cez Ministerstvo životného prostredia SR z európskych fondov. Celková dotácia môže predstavovať výšku až 95 percent, výzva na predloženie projektov musí byť uplatnená do konca mesiaca. Druhou možnosťou je čerpanie prostriedkov z recyklačného fondu. „V súčasnosti sa pripravujú podmienky pre vypísanie súťaže pre spracovanie projektu žiadosti o schválenie finančného zabezpečenia realizácie integrovaného systému odpadového hospodárstva. Súčasťou projektu je spracovanie štúdie posudzovanie vplyvu na životné prostredie - EIA," dodal V. Sabo.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš