ich trápi obava, že prídu o svoje ambulancie v budove, ktorá dnes už patrí mestu. Potom, čo sa z objektu vysťahovali niektoré nemocničné oddelenia, sa v Kežmarku povráva, že mesto chce budovu predať. Lekári sa boja, že pri predaji zostanú mimo hry.
"My sa snažíme odkúpiť jedno krídlo budovy, v ktorej sme v nájme a máme tam ambulancie, už od roku 1997. Najprv sme mali žiadosť na ministerstve zdravotníctva, keď sa zmenil majiteľ objektu, požiadali sme o odkúpenie mesto," uviedla MUDr. Anna Uhrová. Ako dodala, lekári dokonca žiadali v januári zvolať mimoriadne mestské zastupiteľstvo, aby sa poslanci k problému vyjadrili. V diskusii sa poslanci zhodli, že ak sa bude budova predávať, mali by mať lekári v nej pôsobiaci prednostné právo na kúpu. Vtedy však rozhodli len o predaji zdravotníckych objektov na Hradskej ceste a v Spišských Hanušovciach. Rozhodnutie o predaji budovy polikliniky zatiaľ od januára nepadlo.
"Sme už z toho trochu nervózni, nevieme, akú máme perspektívu. Obávame sa, že ak mesto získa solventného kupca, ktorý kúpi celú budovu, v poliklinike skončíme," uviedla pneumologička Kristína Bartková. Dodala, že odchodom lekárov do iných priestorov hrozí rozbitie integrity zdravotnej starostlivosti v 64-tisícovej spádovej oblasti. "Vždy sme sa snažili, aby pacient vybavil čo najviac pod jednou strechou, naše ambulancie na seba nadväzujú," upresnila lekárka. Nervozitu a neistotu lekárov spôsobuje aj fakt, že do svojich ambulancií investovali už nemalé financie, každý lekár v priemere 200 až 300 tisíc korún. Potrebné sú však aj ďalšie úpravy, ale lekári s investovaním váhajú. "Čí majetok tak budeme zveľaďovať? Keď nám to mesto nechce predať, nech sa vyjadrí. My by sme prijali aj dlhodobý prenájom za rozumných podmienok, aj to by bola pre nás istota," dodala K. Bartková.
Mesto považuje obavy neštátnych lekárov za predčasné. "Ich žiadosť vedieme v evidencii. Ak mesto rozhodne o predaji polikliniky, budú prví v poradí," uviedla vedúca oddelenia správy majetku mesta Agáta Perignáthová. Ako dodala, o predaji sa nebude rozhodovať potichu, lekári sa o tom včas dozvedia.
"Skutočne uvažujeme, že by sme budovu predali, ale o tom nerozhodujem ja, ale mestské zastupiteľstvo. Ja osobne by som bol rád, keby sme ju predali, lebo tak by sme získali peniaze na zaplatenie dlhov nemocnice," vyjadril sa kežmarský primátor Igor Šajtlava. Keby zostal zachovaný doterajší "status quo", mesto by nemohlo investovať do opráv a rekonštrukcie budovy. Z nájmu by na to peniaze nestačili. Ako dodal primátor, jemu sa zdá výhodné predávať objekt ako celok a nie po častiach, ale zatiaľ žiadny návrh do mestského zastupiteľstva nešiel. "Samozrejme, ak rozhodneme o odpredaji, tak jedine pod podmienkou, že priestory pre lekárov neštátnych ambulancií zostanú zachované," dodal primátor. Snažil sa tak rozptýliť obavy doktorov, že prídu o "strechu nad hlavou" a skončia roztrúsení po celom meste. Potvrdil, že snahou mesta je sústrediť všetky ambulancie na jedno miesto, s tým však nesúhlasia lekári, ktorí majú už svoje stabilné priestory v iných častiach Kežmarku. Definitívne rozhodnutie o tom, aký osud čaká budovu polikliniky však padne až na niektorom z ďalších zastupiteľstiev.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš