naďalej vytekajú do ruín fabriky, ktorú tehlu po tehle rozobrali hanušovskí Rómovia v priebehu tohto roku. Starosta Bystrého ekologickú haváriu tohto druhu predvídal. Už pred dvoma mesiacmi sa malá časť uskladneného oleja vyliala. Rómovia z tehelne rozpredali stavebný materiál aj železo. Podľa starostu Andreka bolo len otázkou času, kedy ukradnú a do zberu železa odnesú aj ventily na nádržiach s olejom. Už je to tu.
Sedem ton topného oleja je len časť z ropných produktov, ktoré ohrozujú životné prostredie medzi Hanušovcami nad Topľou a Bystrým. V nádržiach je ho stále ešte 260 - 300 ton. Včera nebolo jasné, ako zabránia rozširovaniu havárie. Reálnu hrozbu zatiaľ zastavili absorbčným pieskom, ktorý má zabrániť šíreniu oleja po okolí. Dočasne zastavili aj vytekajúci olej. Prvá väčšia búrka však vytečený olej cez kanalizáciu spláchne do blízkej rieky Topľa.
Na zlikvidovanie vzniknutej havárie a zabránenie vzniku ďalšej je podľa Františka Brožáka zo spoločnosti Eba, ktorá nateraz zažehnala ekologickú pohromu, potrebných viac ako dva milióny korún. „Vieme sa dohodnúť a starostovi som už ponuku predostrel, že to urobíme výmenou za nádrže, z ktorých olej vyteká." Eba pracovala aj na likvidácii prvej havárie tohto druhu v Bystrom. Vtedy z nádrží vytiekla pomerne menšia časť paliva. Za prácu a záchranu prostredia si faktúrovali 300-tisíc korún. Štát ich mal podľa Brožáka vyplatiť prostredníctvom Povodia Bodrogu a Hornádu a košickej spoločnosti Wes. „Nedostali sme však ani korunu," hovoria.
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš