inšpektorátu zabezpečujú od 1. mája tohto roka krajské úrady (KÚ). Konkrétne odbory všeobecnej vnútornej správy a živnostenského podnikania KÚ. Korzár o úprave zákona informovali pracovníci KÚ v Prešove.
Osobitné označenia sa môžu používať na vozidle, ktorým sa prepravuje ťažko zdravotne alebo ťažko pohybovo postihnutá osoba, odkázaná na individuálnu prepravu. Ďalej na vozidle, ktoré používa sluchovo postihnutá osoba a na vozidle lekára, pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Zmenou zákona sa preukazy vydávajú len osobám, nie organizáciám, ako to bolo doteraz. Osobitné označenie na vozidlo pre ťažko zdravotne alebo pohybovo postihnutú osobu (ZŤP) môže vydať KÚ po predložení žiadosti, dokladu totožnosti osoby ZŤP, preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím, posudku z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), s uvedením, že pre zníženú mobilitu je odkázaný na individuálnu prepravu a písomným plnomocenstvom s úradne overeným podpisom oprávnenej osoby a dokladom totožnosti splnomocnenej osoby. K tomu je potrebný správny poplatok 50 korún. Sluchovo postihnutí predložia aj vodičský preukaz osoby ZŤP a v posudku ÚPSVaR musí byť uvedené, že občan má obmedzenú schopnosť dorozumievania narušením sluchových funkcií. Lekári potrebujú na osobitné označenie okrem žiadosti doklad totožnosti, vodičský preukaz, potvrdenie o členstve v Slovenskej lekárskej komore a 50-korunový kolok.
Preukaz a osobitné označenie vozidla osobám ZŤP sa vydáva na dva roky s možnosťou predĺženia tejto doby. Sluchovo postihnutí a lekári dostávajú označenia a preukazy s neobmedzenou dobou platnosti. Osobitné označenia vydané pred 1. májom 2004 zostávajú v platnosti do 31. októbra 2004.
Neoprávnené používanie vozidla s osobitným označením je priestupok, za ktorý je možné uložiť pokutu do 10 000 korún.
Autor: kam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš