príležitosť vidieť prechod planéty Venuša cez slnečný disk. Tento astronomický úkaz nastáva vtedy, keď sa Venuša dostane medzi Slnko a Zem a všetky tri vesmírne telesá sú na jednej priamke. V tom čase, ak sa zo Zeme pozrieme na Slnko, môžeme na slnečnom disku uvidieť priemet Venuše ako malý čierny kotúčik, ktorý sa pomaly pohybuje.
Prvý dotyk Venuše s okrajom slnečného disku bolo možné včera v Prešove pozorovať o 7.19, koniec úkazu nastal o 13.22. Návštevníci v prešovskej hvezdárni pozorovali prechod Venuše ďalekohľadom projekčnou metódou (na snímke), prenosnými ďalekohľadmi s filtrami na terase hvezdárne a filtrami v tvare okuliarov.
"Pokiaľ by sme chceli znova pozorovať tento úkaz z Prešova, tak najbližšie to bude možné o osem rokov, ale celý jav nebudeme môcť vidieť. Potom bude stodvadsaťročná pauza," povedal pre Korzár vedúci odbornopozorovateľského oddelenia Hvezdárne a planetária v Prešove Peter Ivan (na snímke s deťmi). Prechody Venuše nastávajú striedavo po 8 rokoch, 125,5 roka, zase 8 rokoch a po 105,5 roka. Posledné pozorovania prechodu Venuše cez slnečný disk zaznamenali 3. júna 1769, potom 8. decembra 1874 a 6. decembra 1882.
"Je to veľmi zaujímavé, lebo nik z nás, teraz žijúcich, tento jav nevidel. Sami sme boli zvedaví na to, ako to bude prebiehať. Prepočty a prax naozaj sedia. Venuša išla na sekundu presne. Jav, ktorý sa okolo Venuše predpokladal, teda kvapkový efekt, až taký výrazný nebol, ale na určitý čas okolo Venuše vznikol svetlý prsteň. Bola to atmosféra Venuše. Do určitej miery ma prekvapilo, že bolo vidieť atmosféru planéty na takú vzdialenosť," konštatoval P. Ivan.
Zaujímavosťou je, že pozorovatelia javu mohli vidieť nočnú stranu Venuše.
"Napriek tomu, že je tam noc, vidíme celú Venušu, práve preto, že sa dostala medzi Zem a Slnko, ktoré ju osvetľuje z opačnej strany. Pozorovateľ na nočnej strane Venuše by videl Zem v splne."
Venuša bude teraz podľa slov P. Ivana bude Zorničkou, ale veľmi blízko pri Slnku. Určitý čas nebude viditeľná, až keď sa dostane ďalej od Slnka, za 30 - 40 dní. Na rannej oblohe vyjde najprv Venuša a potom Slnko. Pri západe Slnka bude viditeľná oveľa neskôr.
Autor: kam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš