sú vzájomnej pospájané? Minuloročný výskum skupiny architektov vedenej Ing. arch. Magdalénou Janovskou (na snímke) dal odpovede aj na tieto otázky.
Levoča bola až do 17. storočia významným obchodným centrom a kedže jej prináležalo právo skladu, suterény domov na námestí boli obrovskými skladmi tovaru. Po schodoch sa z ich vychádzalo priamo na námestie. Postupom času suterény stratili svoje poslanie, na domoch pribúdali ďalšie podlažia, námestie sa celkovo zdvihlo a dnes sú pivničné priestory schované pod chodníkmi, po ktorých každý deň prechádzame a ani netušíme, čo sa nachádza pod nami. Architekti v rámci prieskumu námestia pred jeho rekonštrukciou prešli dom za domom, preskúmali a sfotili každú prístupný suterén. Objavili zachované a nevyužívané pivničné priestory, niektoré s pôvodnými klenbami s goticky lomenými oblúkmi, iné už upravované v nedávnych obdobiach, omietnuté, prípadne aj zasypané. Zaujímavý priestor našli pod budovou kina, kde sa človek musí plaziť otvorom vedúcim z chodby, aby objavil zachovaný suterén vysoký vyše štyri metre. Čo prekvapilo M. Janovskú počas výskumu najviac?
"Bola to veľkoleposť suterénov. Sme zvyknutí na to, že suterény sú odkladacie priestory, no v niektorých domoch na námestí sú suterény v porovnaní so zostávajúcimi časťami domu najreprezentačnejšími priestormi. Sú to veľké haly s dĺžkou okolo 10 až 15 metrov a široké sú zhruba šesť metrov. Niektoré majú viac traktov spojených klenbami, niektoré majú stredové stĺpy, dosť sa líšia. Každý suterén je iný a je zaujímavý nejakým architektonickým detailom, klenbou, portálom, ktoré sa už nikde inde v dome nezachovali," hovorí.
Prieskum je dôležitý pre budúce využitie námestia. Niektoré suterény ako napr. v hoteli Arkáda sa využívajú ako reštaurácie. Regenerácia Námestia Majstra Pavla počíta s vytvorením letných terás pri mnohých domoch. Ak by sa suterény prepojili schodiskom s terasami, vznikli by tu zaujímavé priestory pre kaviarne či reštaurácie. "Leto v Levoči netrvá dlho, často prší, takže spojenie letnej terasy s možnosťou zbehnúť dole so suterénu v prípade dažďa či vetra by bolo vzácne. Viem si predstaviť využitie aj na galérie, na remeselné dielne. Obnovy priestorov nemusia byť finančne náročné. Urobiť menej znamená v tomto prípade viac. Suterény treba prezentovať v pôvodnom stave. Podzemie by mohlo žiť a stalo by sa pre návštevníkov Levoče atrakciou," tvrdí M. Janovská.
Podľa jej informácií objavili podobne zaujímavé podzemie vo švajčiarskom Berne. Na Slovensku sa kompletný prieskum suterénov domov na námestí v iných mestách zatiaľ nerealizoval.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš