len tak. Navyše Dalibor má "pod palcom" jeden z najkrajších a najzaujímavejších hradov na Slovensku Ľubovniansky hrad. Aké je to byť kastelánom?
"Nechcem hovoriť, že byť správcom hradu bola moja životná túžba. Vyštudoval som históriu a filozofiu a keďže hrad je história sama o sebe, lákalo ma byť v jeho blízkosti. Predtým som pracoval ako učiteľ a určite je to oveľa dynamickejšia práca, ktorá si vyžaduje celého človeka," vysvetlil jeden z najmladších kastelánov na Slovensku.
Funkcia správcu hradu vznikla v trinástom storočí. Kasteláni riadili každodenný chod opevnenia, zadeľovali prácu jeho zamestnancom, vítali a pripravovali programy oficiálnych i neoficiálnych návštev panovníkov a významných ľudí. Niektorí boli aj kapitánmi hradnej stráže.
Ani o niekoľko storočí neskôr sa "náplň práce" správcu hradu nezmenila. D. Mikulík robí v podstate to isté, čo jeho predchodcovia. Rozdiel je len v tom, že do podhradia nejazdí na koni, ale autom a nemá na sebe košeľu ozdobenú benátskou čipkou a čižmy, ale džínsy, tričko a mobilný telefón. Kľúče od hradu sú však v podstate tie isté.
"Rovnako ako moji predchodcovia, aj ja mám pod sebou ľudí, ktorým organizujem prácu tak, aby hrad fungovala ako má. Takisto vítam na hrade obyčajných návštevníkov i významné návštevy. Popri tom všetkom robím aj stavebného inžiniera, pretože pripravujem niektoré projekty na obnovu hradu. Komunikujem aj s médiami a cestovnými kanceláriami. Sú dni, kedy neviem, kde mi hlava stojí. Našťastie mám tu výborný kolektív spolupracovníkov, na ktorý sa môžem spoľahnúť," povedal nám správca.
Hradní kasteláni boli v minulosti významnými a dôležitými osobami. Neraz im panovníci za dobré služby prideľovali majetky v okolí hradu, tých najlepších povyšovali do šľachtického stavu. "Takéto vymoženosti, žiaľ nemám," schuti sa zasmial sympatický mladík, ktorý patrí k najmladším kastelánom na Slovensku.
Hoci je vyštudovaným historikom, na skúmanie dobových materiálov o Ľubovnianskom hrade mu veľa času nezostáva. Ako správca musí byť totiž vždy poruke, či je sviatok, alebo piatok. Nezriedka sa z kastelána stane radový sprievodca po hrade. Najmä vtedy, keď na nádvorí čaká väčší počet turistov a ostatní sprievodcovia nestíhajú. "Občas si niečo prečítam, alebo diskutujem s našimi historikmi, ktorí pracujú v múzeu. Za ten rok čo som tu som napríklad zistil, že hrad navštívilo až sedem panovníkov, čo je vzhľadom na polohu hradu celkom zaujímavé číslo a svedčí o dôležitosti tohto sídla," dozvedeli sme sa.
Rodák zo Starej Ľubovne zatiaľ netuší, či vo funkcii, ktorú mu mnohí závidia ostane dlhšie, alebo nie. "Za ten rok, čo som tu, mi táto práca dala veľa. Je to z každého rožka troška. Či je to konečná stanica, to zatiaľ neviem," uzavrel debatu D. Mikulík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš