stali zdrojom nejednej rodinnej hádky. Faktom totiž je, že nie pre každého je energetická spotreba domácnosti jednoznačnou záležitosťou, nehovoriac o tom, že grafy a tabuľky nám veľa neprezradia aj keď sa vraví, že čísla nepustia. Otázkou je, či sú princípy spracovania spotreby rovnaké, prípadne, aké rozdiely sú napríklad nie v cenách, ale v zdrojoch tepla. Mnohí z nás naviac netušia, ako sa budú ceny za energie vyvíjať do budúcnosti, prípadne ako sa dopracovať k tomu, aby ich straty boli čo najnižšie.
Východisko však existuje. Tím odborníkov z Energetického centra v Bratislave, v rámci projektu Úspory energie nám laikom, ale aj bytovým družstvám, či spoločenstvám vlastníkov bytov ponúka bezplatné energetické poradenstvo. Môžete ho nájsť v každom krajskom meste a teda aj v Prešove, konkrétne v pobočke stavebnej sporiteľne. "Cieľom projektu je poskytovať poradenstvo pre domácnosti a prispieť k zvýšeniu povedomia verejnosti v oblasti úspor energie, prípadne možnostiach využívania alternatívnych energetických zdrojov," uviedla Jana Cicmanová z Energetického centra v Bratislave. Odborníci sa pre záujemcov vyjadria k problematike úspor energie v rodinných a bytových domoch, budú prezentovať najčastejšie riešené problémy a navrhovať riešenia. Vedia sa tiež vyjadriť k legislatíve v oblasti energetiky a jej dopade na bežného občana.
Zaujímalo nás, ako toto poradenstvo funguje v praxi a oslovili sme jedného z prešovských expertov Františka Marcina. "Prichádzajú k nám ľudia, ktorí bývajú v rodinných domov, bytoch, ale aj zástupcovia spoločenstiev vlastníkov bytov. Vieme na základe ich terajšej spotreby a návrhov zhodnotiť riešenie a východiská. Prepočítať, či sa im plánované investície oplatia, alebo či sa náhodou nechcú pustiť do rekonštrukcie bytov, ktorá naopak môže zvýšiť spotrebu. Zvyčajne ide o otázky možnosti napojenia na vlastnú kotolňu, alebo odpojenie od výroby teplej úžitkovej vody na vlastný ohrievač, spôsob zateplenia bytu, nové okná a podobne. Na základe týchto informácií prepočítame, či je navrhovaná investícia výhodná, prípadne či existuje iné riešenie, kedy môžu počítať s návratnosťou, s akými úsporami môžu v budúcnosti počítať a podobne."
Faktom totiž je, že v európskom spoločenstve je spotreba energie v domácnostiach na Slovensku 2,7 - krát vyššia v porovnaní s našimi susedmi. Priemerná slovenská domácnosť minie v súčasnosti 20 percent svojho rodinného príjmu za energiu. V takom Rakúsku však ide len o 3-percentný podiel. Najvyšší podiel v slovenskej domácnosti tvoria náklady na vykurovanie, až 56 percent. Náklady na ohrev teplej úžitkovej vody ďalších 24 percent. Energetická náročnosť na Slovensku je najvyššia zo všetkých krajín strednej a východnej Európy. Pritom, experti tvrdia, že ceny sa pre nás stanú porovnateľnými až v roku 2012. To, však znamená ďalší nárast nákladov na úroveň 21-25 percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš