Medzi poslednými vodákmi bol aj Tomáš P. z Plzne, ktorý chcel s manželkou v rámci svadobnej cesty splaviť na kajakoch rieku v Prielome Hornádu.
"Splavovanie Hornádu na území národného parku je podľa zákona o ochrane prírody a krajiny zakázanou činnosťou. Výnimku môže udeliť iba ministerstvo životného prostredia," upozorňuje riaditeľ Správy NP SR Dušan Bevilaqua.
Tabuľa s upozornením, že splavovanie nie je povolené, sa nachádza pri hrabušickom mýte, odkiaľ vodáci najčastejšie vyrážajú. Práve na Podlesku nedávno strážca prírody prichytil skupinu českých turistov z Frýdku-Místku, ktorí splavili Hornád. Bez povolenia. "Oháňali sa stanoviskom Povodia Bodrogu a Hornádu. Darmo som im vysvetľoval, že sú v národnom parku a tu platí zákon o ochrane prírody a krajiny. Hornád sa často splavuje načierno. Adrenalínové športy sú v kurze. No Hornád nie je Dunajec," zdôrazňuje D. Bevilaqua.
Či sa plzenský vodák nakoniec rozhodol pre inú rieku alebo splavil Hornád "načierno" ako mnohí iní vodáci, to nie je jasné. Postoj ochranárov je jednoznačný. Argumentujú tým, že Hornád nemá stabilný vysoký prietok vody, dostatok vody je len počas jarných a jesenných mesiacov, prípadne v období letných búrok. "Je riziko, že na niektorých úsekoch by člny museli prenášať po brehoch. Proti sú aj rybári. Ak bude málo vody, splavovanie naruší biotop rýb a vydry," dodáva šéf ochranárov.
Na získanie ministerskej výnimky treba predložiť žiadosť a zaplatiť správny poplatok, pre fyzické osoby je to 200 korún, pre organizácie dve tisícky. Poslednú výnimku udelilo ministerstvo v marci vodákom z Turist Klubu Filozof z Bratislavy. Štrnásť Bratislavčanov z oddielov vodnej turistiky splavilo Hornád od Hrabušíc až po parkovisko na Čingove. Na tomto úseku vyzbieralo z rieky 12 veľkých vriec odpadu. Ich šéf Milan Stančík tvrdí: "Plavba Hornádom v masovom rozsahu, najmä dnes, keď sa rozmáha komerčný rafting, by bola pre ochranu prírody neprijateľná. Na druhej strane sme presvedčení, že väčšine slovenských vodných turistov záleží na tom, v akom stave je naša príroda a naše rieky, preto by spolupráca zložiek ochrany prírody a vodných turistov nemala byť ojedinelá."
Pod záštitou Spišskej Novej Vsi vznikol projekt splavovania Hornádu v rámci rozvoja cestovného ruchu na Spiši. Jeho autori počítajú so splavom na kajakoch od Podleska až priamo do spišskej metropoly. Chcú turistom ponúknuť atraktívne služby, o ktoré je záujem. Súčasťou projektu je aj čistenie koryta Hornádu pred a po sezóne aj na miestach, kam sa človek z brehu nedostane. Či bude projekt úspešný a Hornád sa začne vo veľkom splavovať, to závisí od rozhodnutia kompetentných v Bratislave a v Bruseli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš