kde magistrát plánuje pokračovať v hromadnej i individuálnej bytovej výstavbe, si budú môcť bývanie zaobstarať iba tí, ktorí naň budú mať, alebo dokážu splácať stotisíce z hypotekárneho úveru.
Väčšina ľudí, ktorí potrebujú bývanie, však patrí medzi tie príjmové skupiny obyvateľstva, ktoré nemajú veľké úspory a príjem, takže splácať hypotekárny úver, alebo kúpiť si vlastný byt je pre nich nemožné.
Priznal to aj primátor Popradu Anton Danko. Podľa neho až 80 percent z približne 1050-tich žiadostí o pridelenie bytu sú žiadosti o nájomné byty. "Po všetkých bytoch je veľký dopyt. Aj po normálnych (byty v osobnom vlastníctve - pozn. redakcie), aj po nájomných. Samozrejme po nájomných je dopyt väčší," konštatoval primátor.
Na aprílovej schôdzi poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ) "odklepli" predaj lukratívnych nebytových priestorov v centre mesta. Získané prostriedky z ich predaja (asi 70 miliónov korún - pozn. redakcie) chcú účelne viazať na výkup pozemkov a vybudovanie infraštruktúry v lokalite sídliska Juh IV. Danko však chce, aby na danom území začali stavať tí, ktorí na to majú. Teda firmy, ktoré postavia byty a predajú ich do osobného vlastníctva a tí, ktorí majú dosť peňazí na to, aby si postavili rodinný dom.
Mesto pritom nájomné byty potrebuje ako soľ. Predseda sociálnej a bytovej komisie, člen mestskej rady a poslanec MsZ Milan Antaš si myslí, že mesto potrebuje postaviť minimálne sto nových nájomných bytov. "Trvám na tom a povedal som to aj v rade, že pri koncepcii bytovej výstavby sa musí uvažovať aj s nájomnými bytmi. Už teraz je v Poprade situácia, že byty v osobnom vlastníctve nie sú obsadené. Byty vyšších cenových kategórií nám neriešia problém tých ľudí, ktorí majú žiadosti o pridelenie bytu. Tento problém bude rásť. Môže nastať situácia, že budeme mať prebytok bytov súkromných a nedostatok strechy nad hlavou pre ľudí z nižších príjmových kategórií. Nehovoríme o bezdomovcoch a asociáloch, ale o situácii bežných ľudí, ktorí sa ťažko dostávajú k hypotekárnym úverom a zo svojich príjmov nedokážu sporiť a žijú z ruky do úst. Aj oni potrebujú primerané bývanie, pretože potom sa deklasujú. Stávajú sa z nich schudobnené sociálne vrstvy. Dôležitý je druhý krok, aby mesto našlo na túto výstavbu zdroje," vysvetlil poslanec. Ako dodal, pokiaľ sa zvýšia prostriedky z predaja nebytových priestorov, bude navrhovať, aby boli použité na výstavbu komunálnych bytov.
Podľa A. Danka mesto zatiaľ na takéto projekty zdroje nemá. "Pripravujeme územie. Chceme ísť aj do výstavby nájomných bytov. Bez územia nemôžeme požiadať ani o pomoc. Všetko bude závisieť od pomoci štátu. Pokiaľ bude pomoc štátu relevantná v danom období, keď budeme mať pripravené územie, samozrejme do toho pôjdeme. Pevne verím, že prvé takéto byty by mohli byť postavené do konca tohto volebného obdobia," uviedol prvý muž Popradu. Mesto však podľa jeho slov už spustilo výkup prvých dvoch hektárov pozemkov v lokalite Juh IV.
Posledné nájomné byty, ktoré za pomoci štátneho fondu rozvoja bývania mesto postavilo a odovzdalo do užívania, bol 86-bytový dom na Rázusovej ulici na sídlisku Juh. Stavať sa začal ešte za éry bývalého primátora Štefana Kubíka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš