prechádzať cez disk Slnka. Na ojedinelý zážitok sa už chystajú aj pracovníci Astronomického ústavu (AsÚ) Slovenskej akadémie vied v Starej Lesnej. Tých totiž Európske južné observatórium poverilo, aby sa stali oficiálnym národným koordinačným centrom projektu Venus Transit 2004.
„Združenie špičkových európskych astronómov chce mimoriadny úkaz využiť aj na propagáciu našej vedy a zapojiť do pozorovaní aj školskú mládež," zdôraznil hlavný koordinátor Július Koza z AsÚ SAV v Starej Lesnej. Ako upresnil, zatiaľ sa u nich prihlásilo okolo 50 škôl a takmer 60 amatérskych pozorovateľov a „hvezdárov". „Do pozorovaní zapojíme školy z celého Slovenska, budú robiť pozorovania na rozsiahlom území, môžu sa naučiť, ako sa robia vedecké merania a výsledky. Chceme im na tomto úkaze predstaviť, ako sa kedysi vypočítavala vzdialenosť Zeme od Slnka," pripomenul Július Koza. Priamo v areáli AsÚ v Starej Lesnej budú s odborníkmi sledovať mimoriadny jav žiaci z dvoch základných škôl spod Tatier. Ostatní to budú skúšať pod vedením vyškolených lektorov v svojich domovských lokalitách.
Prechod Venuše cez disk Slnka bude možné pozorovať z celého územia Slovenska a Európy, Ázie i Afriky. „Rozhodne by ľudia túto hlavnú astronomickú udalosť roka nemali sledovať voľným okom. Je vhodné chrániť si zrak špeciálnymi okuliarami, v prípade ich nedostatku môžu použiť aj zváračské okuliare. Neodporúčam ani tzv. začadené sklíčka, človek môže riskovať vážne poškodenie zraku," povedal Vojtech Rušín z AsÚ.
Pri laickom pozorovaní bez dohľadu odborníka nie je vhodné pozerať sa do ďalekohľadu, namiereného na Slnko. „Prechod planéty Venuše cez disk Slnka má pre nás zmysel najmä z pohľadu popularizácie astronómie. Pri tomto úkaze môže dôjsť aj k luminiscenčným javom v atmosfére Venuše a to je príležitosť na nové pozorovania," doplnil V. Rušín. Pripomenul tiež, že v roku 1769 Maximilián Hell pri podobnom úkaze vypočítal na svoju dobu pomerne presne vzdialenosť medzi Slnkom a Zemou. „Neskôr boli jeho výsledky spochybnené a znovu ho rehabilitovali až po 80 rokoch. Bol by som rád, keby sme si pri tomto mimoriadnom astronomickom jave na Hella spomenuli," dodal.
Venuša bude cez kotúč Slnka prechádzať v utorok 8. júna. „Pripravili sme sa aj na možnosť, že počasie pozorovaniu nebude priať, na našej webovej stránke budú on line zábery z iných európskych observatórií," doplnil kolegov Aleš Kučera. Ďalší prechod Venuše cez disk Slnka bude o osem rokov a potom už súčasníci šancu pozorovať tento jav zrejme mať nebudú. Vedci ho očakávajú až 11. decembra roku 2117.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš