svoje dieťa. Potom na seba preberá túto úlohu štát prostredníctvom detských domovov (DeD). „Situácia nie je dobrá. Prílev detí bol, stále je a vyzerá, že bude aj naďalej," povedal riaditeľ Detského domova - domova sociálnych služieb v Prešove Peter Mihaľo (na snímke). Toto zariadenie pre deti od narodenia do troch rokov je špecifické tým, že má aj deti s rôznymi druhmi a stupňami postihnutia. Kapacitu má 85 miest. V „poradovníku" evidujú ďalších pätnásť. Koľko z nich dostane šancu na šťastné detstvo strávené v kruhu keď už nie biologickej, tak aspoň náhradnej ale milujúcej rodiny?
„Sme veľké zariadenie a ten príliv a odliv je priebežný. Niektoré deti sú u nás dlhšie iné kratšie. Prídu k nám napríklad z nevyhovujúcich rodinných podmienok, kde je ohrozené ich zdravie. Niekedy idú najprv do detskej nemocnice až potom k nám. Potom sa snažíme dať rodinné prostredie dokopy, aby sa mohlo dieťa vrátiť. Keďže sa ide o väčšinou o rómskych rodičov, ktorí žijú v nevyhovujúcich podmienkach osád, dieťa sa vracia opäť k nám."
V roku 2003 bolo do DeD prijatých 42 detí. Z kapacity 85 bola starostlivosť ukončená návratom do vlastnej rodiny v desiatich prípadoch. Jedno dieťa bolo zverené do pestúnskej starostlivosti. Osvojených bolo dvanásť z toho päť do zahraničia, konkrétne do Talianska.
Ako povedal P. Mihaľo najväčší záujem je o novorodencov. „Čo sa týka náhradnej rodinnej starostlivosti, celkom dobre bežia medzinárodné adopcie. Záujemcovia sú hlavne z Talianska a Francúzska. Rodičia sú s nami aj naďalej v kontakte. Posielajú nám fotografie a informácie ako dieťa prosperuje. Momentálne sú u nás na interakcii holandskí manželia."
Evidenciu žiadateľov o medzinárodnú adopciu vedie Centrum pre medzinárodnú právnu ochranu v Bratislave. „Im poskytujeme podklady o tom, že máme dieťa, ktoré je vhodné na medzinárodnú adopciu, keď sa nám ho nepodarilo umiestniť na Slovensku."
Nájde sa vhodná rodina, sprostredkuje sa kontakt. Rodičia dostanú informácie vo forme fotografií alebo videonahrávky z bežného dňa dieťaťa. „Potom už prídu za konkrétnym dieťaťom. Väčšinou prichádzajú dobre pripravení a informovaní o podmienkach osvojenia. S Tým, že tu trávia určitý čas, sú spojené aj nemalé finančné náklady. U nás prebieha interakcia tri až štyri týždne. Zžívajú sa s ním buď v detskom domove, alebo si ho berú so sebou do mesta, prípadne kde sú ubytovaní." Interakciu zhodnotí psychológ a sociálny pracovník. Ak je úspešná prebehne súd na ktorom sa proces osvojenia trvajúci okolo šiestich mesiacov zavŕši.
Dozvedeli sme sa, že na rozdiel zahraničných náhradných rodičov, U slovenských narážajú na bariéru rómskej komunity, ktorá tu predstavuje až 95 percent. „Sú tu rôzne predsudky buď u samotných rodičov, príbuzných alebo okolia. To a mnoho ďalších vecí odrádza od adopcie rómskeho dieťaťa. No sú aj takí." V snahe riešiť nelichotivú situáciu v DeD, vznikla približne pred mesiacom pracovná skupina, v ktorej sú zástupcovia zariadení pre deti od narodenia z každého kraja a zástupcovia ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny. Za Prešovský kraj je to práve P. Mihaľo. „Hlavným cieľom by malo byť riešenie otázok prevencie, aby nedochádzalo k vynímaniu detí z rodín o ktoré sa potom musí starať štát. Najbližšie by sa malo prijať smerovanie v oblasti ako sa nielen čo najlepšie postarať o deti, ale predchádzať tomu, aby sa do zariadení dostávali. Je to zložitejšie pretože na vyjasnenie niektorých vecí je potrebné urobiť úpravy zákonov, respektíve iniciovať vznik nových," povedal Mihaľo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš