rokovaní zaoberalo správou o tejto výstavbe. Nebola to príjemná téma, zástupcovia mestskej samosprávy museli konštatovať, že "žiadosť mesta Prešov na dofinancovanie výstavby 190 nájomných bytov nebola Krajským stavebným úradom v Prešove zaradená do Programu rozvoja bývania na rok 2004 v rámci Prešovského kraja". V praxi to znamená, že mesto opäť nedostalo žiadnu dotáciu na svoju najväčšiu investičnú akciu, výstavbu nájomných bytov. Rozprava k tomuto materiálu bola pomerne ostrá.
Mesto vyšlo s návrhom dostavať 36 bytov, a to prostredníctvom úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) vo výške 16,6 milióna korún. Zvyšných 72 bytov v štyroch bytovkách, plus ďalšie byty, s ktorých rekonštrukciou sa nezačalo, chce mesto predať. Z tohto dôvodu pripravilo dotazník, ktorým zisťuje predbežný záujem ľudí o kúpu nedokončených holobytov. Ich cenu vyrátali na základe svojich nákladov a vyšla na zhruba 18,7 tisíc korún. Táto cena je vyššia než je aktuálna komerčná cena, veď na dvojizbový byt pri nej vychádza milión korún. Preto odbor výstavby pripravil aj alternatívnu ponuku, s cenou 15,6 tisíc korún, pričom z nákladov boli odrátané sumy za asanáciu, projektovú dokumentáciu a réžiu. Predbežne sa na mestský úrad v Prešove ohlásilo niekoľko záujemcov: o garsónku 1, o jednoizbový byt 6 a o dvojizbový byt 25 žiadostí.
Poslanec Igor Gula (ANO) sa vrátil k svojmu príspevku presne spred roka. Vtedy k tomuto bodu povedal, že ak sa úver zníži a dosiahne 50-percentná rozostavanosť (čo sa stalo), otázkou je, čo ďalej. Podľa jeho slov výstavba v takomto prípade "výrazne zadĺži mesto a nemá garantované finančné krytie". Ak sa rozbehne výstavba a mesto ani rok nedostane dotáciu, budú podľa Gulu snahy dokončiť byty na nový úver, čím sa výrazne predražia. Toto tvrdil pred rokom, kedy navrhol výstavbu pozastaviť, až do rozhodnutia o pridelení či nepridelení podpory zo strany štátu. V prípade, že by dotácia schválená nebola, vyhlásiť "výberové konanie na odpredaj majetku mesta". Teraz k tomu podotkol: "Situácia na 90 percent zodpovedá predpovedi." Z toho dôvodu navrhol zrušiť žiadosť o úver a dostavbu 36 bytov vyfinancovať za utŕžené peniaze z odpredaja zvyšných holobytov. "Ten zámer bol podstatne iný. V čase rozhodovania o výstavbe týchto nájomných bytov bola úplne iná situácia z hľadiska získania zdrojov," pripomenul Milan Berdis (SDĽ). Podľa jeho slov je upravená cena za holobyt (15,6 tisíc za meter štvorcový) v meste konkurencieschopná a za pomoci úverov a pomoci zo ŠFRB prijateľná pre občanov. Preto navrhol schváliť predložený návrh. Poslanec Stanislav Kahanec (KDH) namietal, že niektoré okolnosti sa predpovedať nedali, ale je dobré, že sa mesto pokúsilo o získanie dotácie.
"Plakať nad rozliatym mliekom nám nepomôže. K druhej alternatíve odpredania 72 bytov si myslím, že sme ešte nevyčerpali všetky možnosti," povedal hlavný kontrolór mesta Milan Tkáčik s tým, že samospráva by sa mala pokúsiť byty predať za pôvodne navrhovanú, teda vyššiu cenu. "Ak dopredu dávame na vedomie zníženie ceny, neviem či postupujeme hospodárne," dodal.
V rozprave ešte vystúpilo niekoľko rečníkov, zaujímavejšie však bolo hlasovanie. Návrhová komisia predložila návrh - zrušiť žiadosť o úver a odpredať 72 bytov za podmienok uverejnených v návrhu. Neuspela, jej návrh mal dokopy až šesť poslaneckých protinávrhov (Berdis, Kužma, Gula, Laca, Hurný, Ďurčanská), medzitým sa namiesto hlasovania konala pomerne dlhá diskusia. Milan Berdis (SDĽ) navrhol hlasovať o pôvodnom znení materiálu. Jozef Kužma (DS) zas namietal, že nie je jasná formulácia znejúca "schvaľuje odpredaj rozostavaných 72 bytov v štyroch bytových domoch, za podmienok uvedených v predmetnom materiáli", pretože materiál obsahuje dve alternatívy cien za meter štvorcový. Navrhol vypustiť časť od "za podmienok...", čím by sa zároveň uvoľnili ruky mestskému úradu. Napokon uspel Berdisov návrh s uvedenou Kužmovou zmenou, takto to navrhla poslankyňa Katarína Ďurčanská (KDH). Medzitým ešte navrhovali Milan Laca (SDĽ) odpredať byty za uvedenú zníženú cenu či Juraj Hurný (SDKÚ) stiahnuť celý materiál z rokovania. Výsledok je teda taký, že 36 mesto dokončí za nový úver, zvyšné byty odpredá, pričom výška ich ceny ešte nie je jasná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš