celkom prirodzenou súčasťou. Oveľa prirodzenejšou, ako je čas strávený na športoviskách, či v prírode. Tento životný štýl však so sebou prináša civilizačné choroby, ktoré postihujú naše deti v čoraz nižšom veku. Najrýchlejšou cestou k nim je nedostatok pohybu a nevhodné stravovacie návyky.
Vari aj preto prichádzajú aktivisti s dlhodobým programom proaktívnej prevencie proti civilizačným chorobám, ktorý je zameraný na deti a mládež veľkých mestských sídlisk. Program iniciovala a financuje spoločnosť GlaxoSmithKline v partnerstve so Stredoeurópskou nadáciou. Garantmi projektu je hlavný odborník na pediatriu Ministerstva zdravotníctva SR Pavol Šimurka a Slovenská pediatrická spoločnosť.
Kľúčová myšlienka projektu by mala počas troch rokov osloviť 11-tisíc detí vo veku od 11 do 16 rokov z veľkých mestských sídlisk, vrátane najväčšieho prešovského sídliska - Sekčov. Práve toto sídlisko a na ňom tri základné školy, na ulici Májového námestia, Šrobárovej a Sibírskej odporučil odbor školstva a telesnej kultúry na Mestskom úrade v Prešove.
Ako nás informovala jedna z aktivistiek projektu Jana Chudá, už 9. júna sa bude v Prešove konať podujatie v rámci otvorenia streetbalových ihrísk, ktoré sú súčasťou projektu. V rámci Slovenska by sa ich malo vybudovať 48.
"Ide o dlhodobý program, s ktorým začneme pravdepodobne koncom septembra. Štartu totiž musí predchádzať prieskum životného štýlu žiakov konkrétnych škôl, vyškolenie učiteľov, diskusné kluby s rodičmi a nadviazanie spolupráce s detskými ambulanciami. Našim cieľom je informovať deti druhého stupňa o problémoch civilizačných chorôb a motivovať ich, aby sami chceli rozoznať aký životný štýl prospieva ich zdraviu a aby sa na základe informácií vedeli sami rozhodnúť. To všetko hravou a zábavnou formou, ktorá by mala byť predovšetkým motivujúca. Pôjde napríklad o súťaže, kvízy, ale aj ďalšie aktivity," uviedla pre náš denník Jana Chudá.
Pripomenula tiež, že program reaguje na naliehavé upozornenia zo strany lekárskej verejnosti. Najmä v súvislosti s elimináciou obezity, ale aj znížením hladiny cholesterolu. Podľa pediatrov, počet obéznych detí na Slovensku v 90-tych rokoch stúpol trojnásobne. Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že život obézneho dieťaťa je porovnateľný s kvalitou života dieťaťa s onkologickým ochorením. Riešenie je pritom jednoduché. Viac pohybu, menej tukov a cukrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš