Bystranoch. Ako pre naše noviny uviedol zastupujúci starosta František Žiga (na snímke),
práve včera si ďalší štyria miestni muži kúpili cestovné lístky do Londýna.
Takmer sto percent obyvateľov bystrianskej osady, kde žije 1 600 ľudí, je odkázaných iba na sociálne dávky. Nepatrný počet poberá invalidné dôchodky, zopár Rómov pracuje cez občianske združenia v obci ako koordinátori. "Chcem zdôrazniť, že do Anglicka neodchádzajú celé rodiny kvôli tomu, že tu majú nízke sociálne dávky. Vycestovali iba muži, ktorí tam chcú pracovať. Na úrade práce sa odhlásili, v bankách si založili účty, aby mohli rodinám posielať peniaze. Myslím si, že teraz Rómovia majoritnej časti obyvateľstva dokazujú. že chcú naozaj pracovať a nie iba poberať sociálne dávky," povedal F. Žiga.
Genéza celého príbehu siaha až do českého Vsetína. Koncom šesťdesiatych rokov sa v tomto meste usadila jedna z bystrianskch rodín. Odtiaľ odišli do Anglicka v prvej vlne rómskeho exodu a ostali tam dodnes. "S našimi ľuďmi boli v telefonickom kontakte. Práve oni im zo začiatku pomáhajú s nájdením si práce a s bývaním," vysvetľuje F. Žiga.
Z Bystrian odchádzajú hlavne mladí muži do 30 rokov, výnimkou sú asi dvaja štyridsiatnici. "Bolo to pre nás ťažké rozhodnutie. Máme spolu šesť detí, štyri sú už dospelé. Lenže tu nebola žiadna nádej zamestnať sa a zo sociálnych dávok sa žiť nedá. Manžel mi telefonoval, našiel si prácu, zatiaľ nám ešte žiadne peniaze neposlal. My budeme musieť vyžiť iba z prídavkov na deti," zdôverila sa nám jedna z manželiek tých, ktorí vycestovali, 41-ročná Ľudmila Šándorová. Cesta mužov za prácou do Anglicka nebola jednoduchá. "Sme teraz tri rodiny na jednom hrnci," vysvetlila Ľ. Šándorová.
V praxi to znamená, že sa spojili tri rodiny, ktoré dali dokopy všetky peniaze, čo mali. Ako sa nám priznali rómske ženy, v záložniach speňažili, čo sa dalo. Zbierka slúžila jedincovi, ktorý sa rozhodol vycestovať na poplatky potrebné na vybavenie cestovného pasu a na kúpu cestovného lístka. Cesta autobusom do Londýna stojí 2 200 korún. Bystrianski muži sa najprv odviezli do Levoče, nastúpili na diaľkový autobus do Brna a odtiaľ už viedla priama cesta autobusom až do Londýna. Väčšina mužov si s pomocou svojich rodákov našla prácu v miestnej hydinárni. "Manžel je tam spokojný. Chce zarobiť, robí preto aj šestnástky. Telefonoval, aby prišla za ním aj 18-ročná dcéra, že je tam práca aj pre ňu, nemáme však peniaze," pokračuje v rozprávaní Ľ. Šándorová.
Rodiny bystrianskych odídencov teda doma s nádejou čakajú, že si s pomocou manželov vylepšia životnú úroveň. Ako nám povedali, oni sa zatiaľ nechystajú opustiť osadu a cestovať za manželmi. "Sú tam ešte krátko, uvidíme čo bude ďalej," tvrdí Ľ. Šándorová. F. Žiga ako starosta obce vníma túto situáciu ako daný fakt, ktorý si vyžiadala doba. "Chodia sa k nám radiť, či majú cestovať, my ich neprehovárame k ničomu. Je však jasné, že tu si prácu nenájdu. Obec nemá možnosť vytvoriť pracovné miesta a v regióne vládne vysoká nezamestnanosť. Naši muži síce neovládajú anglický jazyk, ale verím, že sa tam uchytia," dodal na záver F. Žiga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš