Poslanci parlamentu PSK odsúhlasili redukciu posteľového fondu a tvrdia, že treba aj prepúšťať
Prešov - Na rokovaní zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na tému zdravotníctva sa v pondelok skonštatovalo, že nárast záväzkov sa
Marianna Meššová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
prijatými racionalizačnými opatreniami zo strany štatutárov spomalil, avšak nezastavil.
Poslanci sa analýzou zdravotníckych zariadení nezaoberali prvýkrát. Na tému zdravotníctvo už mali mimoriadne rokovanie. Ako prvý sa do rozpravy prihlásil štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Ján Gajdoš, ktorý je poslancom PSK. Svoje vystúpenie však zameral na vysvetlenie reformných krokov ministerstva.
Predseda zdravotníckej komisie Peter Bizovský (SNS) bol konkrétnejší. Zdôraznil, že v zdravotníctve PSK bolo v roku 2003 v príjmovej časti o 20,2 percent peňazí menej, ako v roku 2002. "Aj preto strata presiahla 300 miliónov korún," skonštatoval a dodal, že i keď náklady v roku 2003 boli o 78 miliónov nižšie, ako v roku 2002, nestačilo to. "Čo ďalej s nemocnicami?" - položil rečnícku otázku. Poukázal tiež na pokus, ktorý urobili tým, že v zastupiteľstve prijali uznesenie, ktorým zaviazali riaditeľov prejsť na vyrovnané hospodárenie. "Aby sme im však rozviazali ruky, toto uznesenie sme zrušili," skonštatoval.
Napokon predniesol návrhy opatrení, ktoré by mohli pomôcť: vypracovať kritéria pre riaditeľov pre ich pozitívnu i negatívnu stimuláciu, vypracovať štatút zdravotníckych zaradení a vyvolať jednanie s ministerstvom i zdravotnými poisťovňami ohľadne redukcie lôžok. Zdôraznil, že bude treba lôžka nielen rušiť, ale aj znížiť počet zamestnancov. "Ak to nespravíme my, spravia to za nás iní, a bude to bolestnejšie," zdôraznil.
Za klub ĽS - HZDS vystúpil poslanec Štefan Ladičkovský, povedal, že očakávali dôslednejšie vyhodnotenie činnosti nemocníc a konkrétnejšie opatrenia. Nezávislý poslanec Ján Gajdzik si zrátal, že medzi záväzkami a pohľadávkami zdravotníckych zariadení je rozdiel 158 miliónov Sk. Poznamenal, že keď tieto peniaze začnú vymáhať exekútori nebude sa musieť robiť transformácia nemocníc, lebo si ju urobia exekútori. Na to zareagoval poslanec národnej rady Peter Biroš, s informáciu, že 15. mája vstupuje do platnosti zákon, ktorý zakazuje exekúcie zdravotníckych zariadení a tiež zastavuje exekúcie, ktoré sú rozbehnuté. Člen zdravotníckej komisie Andrej Havrilla (ĽÚ) poznamenal, že paradoxne priemerná mzda stúpa vždy v tých zdravotníckych zariadeniach, kde je najvyšší dlh.
Predseda PSK následne predniesol výhrady na adresu riaditeľov nemocníc. Zdôraznil, že nie je pravda, že už sa ďalej nedá. "Dovolím si tvrdiť, že sú miliónové rezervy." Spomenul svidnícku Nemocnicu s poliklinikou, ktorá na správu spotrebuje 21 percent svojho rozpočtu. Upozornil, že riešiť problémy a hľadať rezervy musia riaditelia a zároveň vyslovil požiadavku, aby sa za problémami zdravotníctva nerobila politika. Napokon skonštatoval, že dáva riaditeľom nemocníc čas do konca júla, inak v auguste na zastupiteľstve navrhne zlúčiť všetkých päť nemocníc PSK do jedného celku. "Nie je možné iba stále žiadať," zároveň poukázal na riaditeľa, ktorý dostal 15 miliónov na prestavbu nemocnice a ešte chce ďalších 25 miliónov. "Pýtam sa, aká je u neho koncepcia? Skrátka, buď budú makať, alebo vznikne jeden subjekt."
Na adresu transformácie nemocníc povedal, že rozhodovať o tomto budú v septembri, keď sa schvália reformné kroky v zdravotníctve a stanovia sa jasné pravidlá. Napokon sa žiada povedať, že riaditelia zdravotníckych zariadení na rokovaní zastupiteľstva boli prítomní, avšak do rozpravy sa z nich neprihlásil nikto, aj keď túto možnosť im Chudík ponúkol.
Opatrenia, ktoré poslanci prijali, sa dajú zhrnúť nasledovne: Riaditelia majú zastaviť zadlžovanie nemocníc, tak aby neprekračovali zmluvne dohodnutý objem zdravotníckych výkonov so zdravotnými poisťovňami. Opätovne majú prehodnotiť prebytočný majetok a dať návrh na jeho odpredaj. Majú obmedziť stavebné investície a prehodnotiť dislokáciu zdravotníckej technicky. Majú si sadnúť za spoločný stôl a spracovať štruktúru špecializácie pracovísk v jednotlivých nemocniciach. Tiež zmeniť systém vnútorného riadenia nemocníc, majú spracovať marketingový plán dopytu a ponuky, a zaviesť systém operačných postupov v nemocniciach. Zastupiteľstvo schválilo aj opatrenia, ktoré navrhol predseda zdravotníckej komisie Bizovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš