sa povie Nils Holgerson v Kežmarku, myslí sa tým medzinárodný vzdelávací projekt, ktorý má rozvíjať šikovnosť detí prostredníctvom rôznych aktivít. Kežmarská Základná škola Nižná brána je už takmer desať rokov súčasťou šestice, ktorú spoludotvárajú školy zo Švédska, Fínska, Nemecka, Maďarska a Ruska. Deti tak môžu v rámci spolupráce navštevovať svojich kamarátov za hranicami a získavať skúsenosti, ktoré by im len ťažko dala akokoľvek dobrá učebnica.
Koordinátorka projektu Eva Chomová zo ZŠ Nižná brána hodnotí projekt vysoko pozitívne. "Celkom určite takéto aktivity deťom pomáhajú. Majú možnosť cestovať a vidia, že svet, to nie je len Kežmarok. Veď u nás už len všetko krešeme, zužujeme kvôli nedostatku financií, deti potom nemajú žiaden nadhľad. Keď idú do sveta, je to úplne o niečom inom. Darmo im my budeme rozprávať, aby sa učili, že sa im to zíde. Sami na to prídu, keď sa ocitnú v inej krajine, všetko odrazu nadobudne zmysel, nehovoriac o prínose v učení cudzích jazykov," skonštatovala pedagogička.
Koncom mája sa žiaci zapojili aj do rozsiahleho medzinárodného projektu "Švédske Wahlenbergove dni", ktorý sa na niekoľko dní stal stredobodom záujmu mnohých Kežmarčanov. "Žiaci a pedagógovia zo škôl zapojených do projektu Nils Holgerson sa každoročne navštevujú. V duchu príbehu o chlapcovi, čo letel s husami, spoznával svet a zažil veľa zážitkov, vďaka ktorým sa stával lepším človekom. Tohto roku malo byť stretnutie v Kežmarku, tak sme uvažovali, aký program by sme im pripravili. Rozhodli sme sa pre švédske dni a poznávanie krajín na základe historických súvislostí," sprostredkoval myšlienku podujatia jeden z organizátorov Milan Choma a vzápätí dodal aj vysvetlenie, prečo boli švédske dni venované práve známemu Švédovi. "Goran Wahlenberg bol bádateľ, ktorý veľa pracoval na spoznávaní flóry a fauny Tatier, opísal vyše tisíc rastliniek a venoval sa aj iným činnostiam. Už ako dvanásťročný bol zapísaný na univerzitu a v šestnástich rokoch napísal svoju prvú vedeckú prácu. Takže to bol taký pologeniálny človek, ktorý si zaslúži aj našu pozornosť."
Po stopách G. Wahlenberga sa aj Kežmarčania podujali prezentovať svoju krajinu zahraničným hosťom a pripravili pre nich pestrú paletu sprievodných podujatí. Veľmi pôsobivé boli výstavy výtvarných prác žiakov nielen zo Základnej školy Nižná brána, ale aj zo Združenej strednej umeleckej školy v Kežmarku, ktorí popustili uzdu svojej fantázii a nechali sa inšpirovať témou Tatry a Kežmarok očami Gorana Wahlenberga. Ani švédske deti nezostali pozadu, a tak mohli účastníci obdivovať aj švédske horstvo a Laponsko sprostredkované talentovanými výtvarníkmi.
"Naše deti boli do akcií úžasne zainteresované. Prezentovali sa nielen výtvarne, ale napríklad aj oživovali jednotlivé podujatia recitáciami či spevom. Každá akcia bola totiž príležitosťou a príležitostí na prezentáciu je pre deti skutočne málo," dodala E. Chomová.
V rámci medzinárodného podujatia odhalili v Kežmarku aj pamätnú tabuľu bratom Genersichovcom, ktorí pri poznávaní Tatier spolupracovali s bádateľom G. Wahlenbergom.
Švédsky Wahlenbergov večer, ktorý bol vyvrcholením tradičných Tatranských večerov, výrazne obohatila "mama" projektu Nils Holgerson, vedúca programu švédskej školy, Kerstin Kajlert. "Predstavila život a dielo G. Wahlenberga a pred našimi očami sa vďaka počítačovej technike odvíjal pestrý život v švédskej prírode. Z našej strany bolo zase veľmi pôsobivé premietanie diapozitívov, ktorého sa majstrovsky ujal Milan Legutky. Dokázal vytvoriť tak nádherné obrazy Tatier a vyčariť tak fantastickú atmosféru, že účastníci večera, ktorých bolo okolo stovky, boli doslova šokovaní. Nevedeli sme, či sa máme pozerať na Milana, ako bravúrne narába s diákmi, alebo na tie obrázky. Naši hostia odchádzali plní krásnych dojmov," priblížil M. Choma neopakovateľnú atmosféru podujatia.
Kežmarčania však stále nevyčerpali studnicu svojich nápadov a ďalšie akcie zakomponovali do tatranského prostredia. Nadšenie a radosť z prechádzky Štrbským Plesom a návštevy Múzea TANAPu a Botanickej záhrady v Tatranskej Lomnici boli obrovské. "Najmä Švédi boli mimoriadne šťastní, čo bolo pochopiteľné, veď to boli švédske dni, oni boli dominantní. Brnkalo sa len na jednu strunu, Wahlenberg dýchal odvšadiaľ," podotkol M. Choma, ktorý sa už teraz pohráva s myšlienkou, že v budúcnosti v Kežmarku zorganizujú podobné podujatie venované Fínom.
Úspech tohtoročnej akcie ho v tom len utvrdil. "Je pravda, že to bolo náročné podujatie a sme z toho aj unavení, ale zároveň máme obrovskú radosť. Neverili by ste, koľko ľudí sa zapojilo, aká solidarita medzi nimi vládla. Dokonca ani jazyková bariéra nerobila problémy a aj tí, ktorí neovládajú cudzí jazyk, sa krásne dorozumeli rukami, nohami. Celý Kežmarok žil týmto podujatím a sme radi, že všetko dobre dopadlo."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš