porozprávať štvorica pánov - Peter Franzen, Gabriel Bies, Ing. Slavomír Štefček a Radomír Mašlár. Títo organári pracujú od Veľkej noci na rekonštrukcii organu rímsko-katolíckeho kostola v Spišskom Podhradí. "Je to v poradí asi 50. organ, ktorý opravujeme. Práca na ňom nie je jednoduchá, pretože pozostáva z 1600 píšťal, ktoré sa musia každá osobitne rozobrať, vyčistiť a naladiť," hovoria o svojej neobvyklej práci organári, ktorých účelom je vrátiť organom pôvodnú krásu a najmä zvuk.
"Oprava organu nám trvá približne 2 až 3 mesiace a samotné naladenie aj dva týždne. Pri ladení nám prejde cez ruky každá jedná píšťala. Niektoré majú pri tom aj vyše 50 kíl," dodávajú.
Pri svojej práci objavili nejeden zaujímavý historický fakt. Konkrétne v Spišskom Podhradí ich bolo niekoľko. Napríklad starý kalkat, ktorý slúžil ako zvonček na upozornenie mužov šliapajúcich na pedály, ktorými nafúkavali vrecia so vzduchom, aby začali pracovať. "Tento organ z roku 1912 je značky Riegel a v poradí je to 1814. vyrobený kus. Mimochodom, firma Riegel vyrobila najviac organov na svete. Môžeme povedať, že je to architektonicky nadštandardný organ, pretože má napr. väčší rozsah kláves a píšťaly sú zinkové, čo nebolo zvykom. To značí, že mesto Spišské Podhradie bolo v minulosti veľmi prosperujúce, keď si mohlo dovoliť taký drahý nástroj," tvrdia odborníci, ktorých k tomuto remeslu priviedla láska ku organom. Každý z nich nám prezradil, že ich to zaujímali už od útleho detstva a Radomíra Mašlára dokonca tak, že sa rozhodol vyštudovať školu v Hradci Královem špeciálne zameranú na mechaniku hracích nástrojov.
"Je to úžasný pocit vidieť prácu ľudí, ktorí už nežijú viac ako 200 rokov," hovorí. Práca organárov už len preto, že je ojedinelá, prináša rôzne reakcie okolia. "Veľmi zábavné je prísť do spoločnosti, v ktorej vás nik nepozná a povedať - ja som organár, pretože málokto vie, čo predstavuje práca organára. Preto sa nás mnohí pýtajú, čo vlastne robíme a my im odpovedáme jednoducho: Rozoberáme organy, aby sme ich vyčistili, opravili a poskladali naspäť ako nové," tvrdia majstri.
Títo štyria opravári si hovoria NIXTURA 4 FACH. NIXTURA je názov klávesy orgánu, ktorá po stlačení vydá viac tónov, čo predstavuje mix - zmes všetkého, čo je náplňou ich práce, a 4 FACH je počet štyroch spolupracovníkov. "Sme najväčšia partia, pretože tá hŕstka organárov, čo pôsobí na Slovensku, pracuje zväčša len vo dvojici. My sme štyria, čo je dosť veľkou výhodou, pretože naša práca je tak efektívnejšia a rýchlejšia. Napríklad, keď sme pracovali len dvaja na oprave organu v chráme sv. Jakuba v Levoči, trvalo nám to tri roky a už ku koncu sme toho mali dosť!," priznávajú sa muži, ktorí pochodili takmer celé Slovensko. Zatiaľ najväčší organ, ktorý renovovali, sa nachádza v Košiciach a najmenší v obci Doľany v Levočskom okrese.
Autor: gir
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš