asi 10 tisíc detí, dokonca ako hovorí, odrodil už dve generácie. So svojim kolegom MUDr. Štefanom Pitkom z novoveskej nemocnice sú služobne najstarší pôrodníci v regióne.
"Som síce Košičan, ale ako lekár som začal pôsobiť najprv v Krompachoch, potom som prešiel do Gelnice. Malé nemocnice podľa mňa v dokonalej miere preskúšajú medicínske schopnosti každého lekára. Jednotlivec sa totiž nemá za koho skryť, je to pre neho skúška v tvrdej realite. Neplatí tu anonymita. Je iné robiť lekára vo veľkom meste a v doline, kde každý každého pozná. Iné je to aj v teréne. Napríklad pacientka v meste sadne do električky a maximálne do pol hodiny je v ambulancii. U nás však pacientka určite aspoň pol dňa kvôli vzdialenosti a autobusovým spojom musí obetovať na návštevu lekára," porovnáva G. Papp.
Napriek tomu neoľutoval, že si ako miesto pre svoje budovanie kariéry vybral práve Gelnicu. Aj keď zo začiatku išlo o bojové podmienky. Ľudia však podľa neho žijú všade a treba ich liečiť. "Pamätám sa na časy, keď sme pri operáciách vykonávali aj funkciu anestéziológa. Alebo ako na dvoch oddeleniach slúžil jeden lekár. Boli sme však dobrý kolektív, spoločne sme hasili problémy," spomína služobne druhý najstarší pôrodník v regióne.
G. Papp sa nám však priznáva, že vymeniť Košice za Gelnicu predsa nebol až taký bezbolestný proces. "Rozhodnutie presťahovať sa padlo, keď som bol vymenovaný za zástupcu primára na oddelení. Dovtedy som do práce dochádzal z Košíc. Bohužiaľ, nedalo sa to. Ako zástupcu ma v noci volali k naliehavým prípadom, musel som sadnúť do auta a cestovať do Gelnice. Doma som navrhol sťahovanie. Musel som však nájsť spôsob, ako prehovoriť manželku. Predsa len, bývali sme v centre Košíc. Priznávam, že trocha som ju preľstil. Ukázal som jej Gelnicu v zimnom ročnom období a večer. Vtedy je pohľad na vysvietenú Gelnicu naozaj prekrásny," spomína s úsmevom G. Papp.
Ako lekár sa stretol v pôrodnej sále neraz s kurióznymi prípadmi. Veľmi rád spomína, ako na svet priviedol trojčatá. Vtedy ešte nebolo v praxi vyšetrovanie ultrazvukom, o to väčším prekvapením boli preto zdravé tri bábätká. V pamäti mu ostala aj jeho najstaršia pacientka, vtedy 49-ročná pani. "Na oddelení ležala spolu so svojou dospelou dcérou, ktorá tiež mala porodiť dieťa. Moja najstaršia pacientka porodila zdravé dievča. Domov odchádzala spolu celá rodina. Bábätko opúšťalo nemocnicu so svojou matkou, sestrou a neterou," popisuje G. Papp skutočnosť ako vyšitú z románu.
Hnilecká dolina je typická rázovitým terénom, malebnými dedinkami, ale aj rôznorodým obyvateľstvom. Práve tento región, tak ako celý Spiš, je typický vysokou koncentráciou osád. Práve s pacientkami z nich G. Papp zažil počas lekárskej praxe aj nejednu situáciu, ktorá si zaslúži prívlastok dobrodružná. Dokonca raz sa mu stalo, že mal takmer nôž pod krkom. Manželovi pacientky totiž neumožnil návštevu v neskorých večerných hodinách. "Spomínam si tiež na jednu rodičku z tejto komunity. K nám prišla so svojim piatym dieťaťom, štyri porodila doma. V sále však nevedela spolupracovať, nebola schopná porodiť. So sestrou sme si už nevedeli rady. Počkajme, povedal som, rodička za ten čas zliezla zo stola, čupla si a porodila. Tak totiž bola naučená rodiť doma," popisuje G. Papp jednu z príhod z pôrodnej sály.
Lekári gynekológovia sú ponímaní so zvláštnou bázňou, u iných sú zase terčom posmechu či závisti. Predsa len, pacientky sa pred ním odhaľujú nielen fyzicky, ale aj psychicky. Dokonca o nich kolujú rôzne vtipy, G. Papp ich však odmieta, hoci ako hovorí, dobrí vtipy o svojej profesii si vypočuje rád. "Je to poslanie a práca, ja to tak beriem a myslím si, že aj ostatní moji kolegovia. Všetko je to profesionálna záležitosť. Kolujú o nás rôzne fámy, že máme potom iný vzťah k ženám. Je to nezmysel," hovorí gelnický primár o profesionalite vo svojom povolaní.
A na záver rada. Čo všetko by mala urobiť žena preto, aby porodila s minimálnym pocitom fyzickej bolesti? "Tehotenstvo a pôrod nie je choroba. Žena by mala urobiť maximum zo svojej strany, aby bol tento proces bezproblémový. Na nás lekároch ostáva dôsledné a správne medicínske vedenie pôrodu a správna medikácia. Žena by sa mala na túto jedinečnú chvíľu pripraviť zase psychicky aj fyzicky. Čiže obrazne povedané, aj ona musí čosi investovať. Taká najjednoduchšia rada je cvičiť cviky na posilnenie brušnej steny a panvového dna, správna životospráva a pozitívne myslenie na samotný pôrod. Je to síce téma veľmi rozšírená a často publikovaná, budúce mamičky by sa jej však predsa mali viac venovať, " radí G. Papp ženám, ktoré plánujú priviesť na svet dieťa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš