Vedie ju Nataša Devečková, ktorá má na túto činnosť odborný certifikát aj skúsenosti. Mnoho Prešovčanov aj ľudí z okolia, ktorí sa nevedia zbaviť zlozvyku fajčenia sami si nájdu cestu do poradne. Nie je ich málo. No niekedy aj najlepšie mienená odborná pomoc zlyhá. Odhodlanie často nestačí. Dôležitá je motivácia a pevná vôľa. Dnes už aj obsah peňaženky. Zvlášť, ak sa cena cigariet a tabaku neustále zvyšuje. Napokon, klientov, ktorí sa fajčenia úspešne zbavili je však viac, ako tých, ktorí úsilie z rôznych dôvodov vzdali.
Šanca tu vždy je a pripomíname ju pri príležitosti dnešného Svetového dňa bez tabaku. "Tohtoročným heslom je kontrola tabaku a chudoba. Svetová zdravotnícka organizácia ním chce upozorniť na ekonomický dopad tabakovej epidémie. Až 75 percent fajčiarov pochádza z rozvíjajúcich sa krajín a prieskum preukázal, že častejšie fajčia mladí ľudia z chudobných komunít vo väčšine európskych krajín," povedala nám v tej súvislosti N. Devečková. V krajinách EÚ je až 58 percent fajčiarov medzi nezamestnanými, kým bohatí muži prestávajú fajčiť. Zaujímavé je, že medzi osamelými matkami s vyživovaným dieťaťom napríklad vo Veľkej Británii, kde je neporovnateľne vyššia životná úroveň, ako u nás, fajčí až 57 percent žien. Medzi osamelými matkami mladšími ako 17 rokov vo Švédsku denne siahne po cigaretách 42 percent, zatiaľ čo fajčiacich žien rovnakej vekovej skupiny s partnerom je len polovica.
Ročné výdaje krajín západnej Európy na ochorenia spojené s fajčením sa odhadujú na 6-12 percent celkových výdajov do zdravotníctva. Napríklad vo Veľkej Británii ide ročne o 2,5 milióna eur, vo Francúzsku niektoré zdroje odhadujú až miliardy eur.
O ničivých účinkoch na zdravie už nikto nepochybuje. Keby predsa, tak analýzy dát z Kanady, Poľska, Veľkej Británie a USA hovoria jasnou rečou. Úmrtia na rakovinu pľúc sú päť krát častejšie medzi manuálnymi pracovníkmi, ako u ľudí s vyšším vzdelaním, hoci ani to sa nedá zovšeobecňovať. Mieru fajčenia ovplyvňuje aj miera HDP na obyvateľa v tejktorej krajine. Štatistiky aj tu potvrdili, že v chudobnejších krajinách je počet fajčiarov nad 50, kým v bohatších len 34 percent.
"Pestovanie tabaku zaberá pôdu, ktorá sa dá využiť na pestovanie potravinových plodín. Zisk je pritom nižší a aj to ochudobňuje národy. Veľká časť tabaku vypestovaného v EÚ je nepredajná, preto sa so zľavou predáva v krajinách východnej Európy a Afriky. Je tu však ešte iné hľadisko. Zamestnanosť. Výsledkom privatizácie tabakového priemyslu, zamestnanosť klesá, ale výroba stúpa," uviedla ďalšie argumenty zo záverov, ktoré na základe prieskumu zistila Svetová zdravotnícka organizácia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš