chýbajú peniaze na výplaty pre ôsmich zamestnancov. Pritom však ide o minimálne mzdy. Vedenie charity požiadalo o finančný príspevok aj mesto, poslanci síce vyjadrili pochopenie, konkrétnu finančnú pomoc však neodsúhlasili. Celá záležitosť je zatiaľ otvorená. S cieľom obmäkčiť vedenie mesta, 67 klientov, poväčšine gelnickí dôchodcovia adresovalo primátorke mesta Anne Nemčíkovej list.
"V Gelnici pôsobíme od roku 1992. Prvých päť rokov nám magistrát na činnosť neprispieval ani korunou, potom prišli na rad omrvinky. Ústne nám oznámili, že v tomto roku pre nás v rámci rozpočtu nevyčlenili ani korunu," hovorí M. Macková. Pritom ako dodáva, katolícka charita supluje v tomto prípade činnosť mesta. Zákon jasne hovorí, obce a mesta sú povinné prevádzkovať aj sociálne zariadenia.
Dom charity v Gelnici poskytuje svojim klientom služby, ako verejné stravovanie, opatrovateľskú službu a zmierňuje ich utrpenie, ktoré nastáva kvôli opustenosti. Okrem toho v Dome charity jedna miestnosť slúži pre kritické prípady, ktoré nemajú dočasne strechu nad hlavou. Prednedávnom napríklad útočište v gelnickom dome charity našla chovankyňa z detského domova, ktoré sa rozhodla pre útek. Po vyriešení situácie sa vrátila do detského domova.
"Od mesta sme konkrétne žiadali príspevok na obedy. Prvých päť rokov nám neposkytli ani korunu. V roku 1997 nám prvýkrát vyčlenili sumu 55-tisíc korún na jeden rok. V prepočte išlo o príspevok pre jedného klienta na obed vo výške asi 1, 30 korún. Vlani nám tento príspevok zvýšili na 75-tisíc korún. Na jeden obed to bol suma vyššia ako 3 koruny," popisuje vedúca gelnického domu charity Jana Konečná. Škrt cez rozpočet urobil charite zákon, ktorý je v platnosti od apríla so spätnou platnosťou od januára, podľa ktorého štát služby tohto druhu už nebude sčasti dotovať. "Sme v nemilej situácii, preto sme boli nútení našim klientom zvýšiť ceny za obedy o 15 korún," konštatuje J. Konečná. Platby za obedy sa odrážajú od dôchodkov. Dnes ide o sumu od 41 do 51 korún za obed. V minulom roku gelnická charita vydala celkovo 22 500 obedov. "Od mesta by sme chceli, aby prispeli aspoň desiatim korunami na jeden obed," dodáva J. Konečná. Ako ju dopĺňa M. Macková, v iných mestách a obciach takéto problémy nemajú macošsky sa k nim chovajú iba v Gelnici. "Vo Švedlári nám prispievajú sumou 11 korún na jeden obed," porovnáva M. Macková. Mesto však charite v roku 1992 dalo bezplatne do užívania nehnuteľnosť, v ktorej sídlia. Už to je podľa niektorých poslancov ústretovým krokom. "Práčovňa a potrubia sú však v dezolátnom stave, do domu treba investovať," tvrdí J. Konečná.
O uváženie situácie žiadala poslancov aj samotná primátorka A. Nemčíková, pričom zdôraznila, že mesto má zo zákona povinnosť postarať sa o ľudí, ktorí sú odkázaní na sociálnu pomoc. Podľa poslanca Ing. Jána Blaškovana (SDĽ) treba zvážiť či naozaj všetci klienti sú odkázaní na služby charity, či z ich strany nejde iba o ekonomické prilepšenie. Podobné stanovisko zaujal aj Ing. Peter Varga (nezávislý) "Je potrebné vyselektovanie tých, ktorí nie sú odkázaní na služby charity," povedal.
Situácia v Dome charity v Gelnici ostáva teda naďalej nevyriešená, poslanci sa k nej vrátia na jednom z budúcich rokovaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš