ktorý dal prednosť práci robotníka v USA pred službou dôstojníka, nie je ojedinelý. O bezpredmetnom pátraní po dezertérovi z martinského vojska sme informovali v priebehu mesiaca. Od roku 2000 bolo pre dezerciu na Slovensku odsúdených 56 vojenských profesionálov. V roku 2000 odsúdili 14 zamestnancov OS SR, o rok neskôr 9, v roku 2002 desať, minulého roku rekordných 23 armádnych profíkov.
Tlačový hovorca Ministerstva obrany SR Zenon Mikle príčiny dezercie rozdelil do troch skupín. Vojenskí profesionáli opúšťajú službu bez povolenia v prípade, keď "skutočný výkon profesionálnej služby nezodpovedal predstavám, ktoré mali o vojenskej službe mladí profesionálni vojaci". Orgány vojenskej justície a polície prišli na skutočnosť, že armádni profíci odchádzajú aj pre "preferovanie osobných záujmov pred plnením služobných povinností". Do tretice je príčinou páchania dezercie "neplnenie povinností, vyplývajúcich z prevzatého záväzku v určených útvaroch v Slovenskej republike, po skončení služby v mierových misiách OSN".
Problémy pri pátraní a zisťovaní pobytu dezertérov evidujú OS SR len v ojedinelých výnimkách. "Odsúdeným za dezerciu sú spravidla ukladané tresty odňatia slobody pri dolnej hranici zákonom stanovenej trestnej sadzby a to s povolením podmienečného odkladu," tvrdí Zenon Mikle na margo trestov pre dezertérov.
Ojedinelým prípadom dezertérov je práve Patrik Fečo zo Stuľan (okres Bardejov) zarábajúci v USA na dom, ktorý by si z platu vojenského dôstojníka nemohol dovoliť. "Rozsudkom Vojenského obvodového súdu Banská Bystrica bol uznaný vinným z trestného činu dezercie podľa § 282 ods. 1 Tr. zák., a bol odsúdený k trestu odňatia slobody na 1 rok nepodmienečne. Pre výkon trestu bol zaradený do I. nápravnovýchovnej skupiny. Ďalej mu bol uložený trest straty vojenskej hodnosti," informoval nás Zenon Mikle.
Proti rozsudku podal odvolanie prokurátor aj obhajca odsúdeného. Vyšší vojenský súd v Trenčíne odvolania zamietol a rozsudok nadobudol právoplatnosť. "Pretože sa odsúdený nachádza mimo dosah orgánov činných v trestnom konaní, bol vydaný príkaz na jeho dodanie do výkonu trestu odňatia slobody."
Mama odsúdeného dezertéra zo Stuľan nám povedala, že dôvodom na riskantný čin Patrika bol jeho sen: "Postaviť si vlastné bývanie. Zistil, že z platu vojaka sa mu to nepodarí." Absolvent Vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši ušiel zo služby v martinskom útvare. Po získaní víz do USA podal žiadosť o ukončenie služby. Zamestnávateľ mu nevyhovel. Povolenie podľa Z. Mikleho nedostal, keďže nesplnil záväzok, ktorý na seba prevzal pri štúdiu na vojenskej vysokej škole. V októbri 2001 vojenský profesionál aj s manželkou do Ameriky odišiel, riskujúc trest, ktorý ho dnes reálne čaká. Jeho mama nám povedala, že mladí manželia za veľkou mlákou peniaze na vlastný dom nasporili za dva a pol roka. V okamžitom návrate im bráni trest, ktorý bude Patrik musieť absolvovať. Rodičia jeho finančné záväzky za prerušenie služby uhradili. S úrokom z omeškania OS SR zaplatili zhruba 70-tisíc korún. Mama dezertéra verí, že nový prezident Patrikovi po nástupe do funkcie udelí amnestiu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš