zastavilo predaje majetku. Ten bol podľa nich významným zdrojom v kapitole bežných príjmov v mestskom rozpočte. "Vyjadrujeme svoj otvorený protest proti tomuto postupu, ako aj proti kompenzácii chýbajúcich "stratených" príjmov prostredníctvom zvýšenia mestských poplatkov a daní. Sme za to, aby o zásadných otázkach rozhodovali občania v referende," píše sa v petícii.
Petičnú akciu podľa údajov na hárku iniciovali Nezávislé občianske fórum v Poprade, Združenie Brána a občianski aktivisti. Združenie Brána je občianskym združením, v ktorom figuruje aj H. Mezenská. Včera nám poslankyňa nevedela povedať, koľko podpisov sa jej už podarilo zozbierať. "Zatiaľ vám to presne neviem povedať, pretože hárky sú na viacerých miestach. Podpisy chceme skompletizovať do štvrtka a v piatok chceme petíciu s podpismi predložiť mestskému zastupiteľstvu," uviedla pre náš denník poslankyňa.
Podpisy na petičné hárky sa zbierali aj včera na námestí. Stanovište kontrolovala aj hliadka mestskej polície. Tá načas zbieranie podpisov prerušila. "Hliadka MsP kontrolovala pani Mezenskú, ktorá vykonávala petičnú akciu, či disponuje oprávnením na záber verejného priestranstva. Pani Mezenská toto povolenie nemala, takže hliadka stanovište petičnej akcie nepovolila dovtedy, kým si ho nevybaví na magistráte," uviedol pre náš denník náčelník MsP Poprad Jaroslav Marušin.
Mezenskej sa nepáči, že poslanci na svojej poslednej schôdzi odpredali bez výberového konania, priamymi predajmi, lukratívne nebytové priestory najmä v centre mesta za približne 70 miliónov korún. Jeden z objektov v obchodnom centre Výkrik na sídlisku Juh kúpil aj poslanec Marián Bystrý (SDKÚ/DS), ďalší objekt na námestí "prikleplo" MsZ aj Paťovi Strážayovi, členovi predvolebného tímu primátora Popradu Antona Danka.
Ako pred časom pre náš denník uviedol prvý muž Popradu, získané finančné prostriedky chce mesto účelovo použiť na bytovú výstavbu. Poslanec a predseda komisie výstavby Milan Jurčo (KDH) konštatoval, že mesto môže na pozemkoch zarobiť tým, že ich zhodnotí vybudovaním inžinierskych sietí. "Je to veľmi dobrá investícia. Peniaze z predaja nebytových priestorov budú nielenže návratné, ale možno aj ziskové," uviedol predseda komisie.
Poslankyňa sa obáva, aby peniaze, ktoré mesto vloží do kúpy pozemkov, neskončili ako nekvalitne zrekonštruované námestie, do ktorého opravy sa budú musieť použiť ďalšie milióny. "Mesto nepredložilo žiadnu ekonomickú štúdiu, či pozemky budú naozaj ziskové. Chcem upozorniť aj na to, že aj v prípade rekonštrukcie námestia aj pozemkov stojí jedna a tá istá osoba," dodala zástupkyňa Popradčanov.
Predseda Asociácie ekonómov Slovenska Maroš Baľo si myslí, že mesto by malo mať iba minimum majetku. "Súkromné osoby sú v zásade lepšími majiteľmi, ako mesto. To by sa podľa mňa malo majetku, ktorý nepotrebuje, zbaviť. Samozrejme dôležité je, na čo budú peniaze z predaja použité. Ak to bude nákup pozemkov pre bytovú výstavbu, je to v poriadku," myslí si ekonóm.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš