kraji minulý týždeň prišla s návrhom, aby deväť z nich sa predalo. Pôvodne sa uvažovalo o prenájme. "Osobne si myslím, že prenájom nič nevyrieši, lebo sa treba starať o budovy. Financie z prenájmu zhltne starostlivosť o budovy," tvrdí predseda samosprávneho kraja Peter Chudík, ktorý školy v prírode už v dávnejšie označil za prežitok socializmu.
O osude deviatich škôl v prírode budú poslanci PSK rozhodovať na zastupiteľstve 22. júna. Hlasovať budú o ich vyňatí zo siete škôl. Následne ich rozhodnutie bude musieť odobriť ministerstvo školstva. Rozhodnú tiež o spôsobe predaja. Uvažuje sa o výberovom konaní, alebo o dražbe.
Chudík zdôraznil, že záležitosti okolo predaja škôl v prírode sa musia usporiadať do konca roka, lebo keď 1. januára 2005 nabehnú vyššie územné celky na fiškálnu decentralizáciu, tak zastupiteľstvo bude musieť pre fungovanie škôl v prírode dať peniaze. Teraz financie pre školy v prírode sú striktne určené v rozpočte PSK, je to cez 16 miliónov korún. Chudík zdôraznil, že spomínaných 16 miliónov by určite našlo lepšie využitie niekde inde v školstve PSK. Komisia školstva navrhuje, aby v majetku PSK zostali dve školy v prírode to v Tatrách, konkrétne Detský raj a Janka Jesenského.
Ďalším problémom, ktorý budú musieť poslanci PSK do nástupu fiškálnej decentralizácie podľa predsedu samosprávneho kraja vyriešiť je existencia školských majetkov. Ako príklad uviedol, že školský majetok v Kežmarku dostáva ročne z rozpočtu PSK viac ako 5 miliónov korún a vyučujú sa tam žiaci Strednej poľnohospodárskej školy a tiež žiaci Stredného odborného učilišťa poľnohospodárskeho v Kežmarku. "Je to trošku drahá prax za 5 miliónov korún," poznamenal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš