pondelok. Predseda PSK Peter Chudík povedal, že rokovaniu predchádzalo zasadnutie zdravotníckej komisie. „Mám informácie, že nejaký významný výstup z nej nie je," podotkol.
Riaditelia nemocníc presviedčali, že už nemôžu ísť do ďalších racionalizačných opatrení. „Je zaujímavé, že v mestskej nemocnici v Snine, kde dlhy tiež narastali, a už to vyzeralo, že ju dostane do prenájmu eseročka lekárov, sa situácia vyriešila. Mesto od tohto zámeru upustilo a vymenili riaditeľa. Tento za pol roka urobil také opatrenia, že už sú s hospodárením na nule."
Chudík podotkol, že riaditelia nemocníc druhého typu, ktoré patria pod samosprávny kraj, tvrdia, že racionalizačné opatrenia sa ľahšie robia v nemocniciach prvého typu. „Ja si to však nemyslím, a rovnako si nemyslím, že riaditelia nemocníc definitívne vyčerpali svoje možnosti racionalizovať."
Chudík poukázal na Nemocnicu s poliklinikou vo Svidníku, kde riaditeľ prišiel s návrhom, aby sa predala budova polikliniky. K dohode lekárov v tomto smere aj došlo, ale riaditeľ dodnes nedal návrh na odpredaj. „Má obavy, že zhruba 12 miliónov korún, toľko je hodnota polikliniky, nedostane do rozpočtu. Ale na strane druhej nedal žiadny návrh, ako by tých 12 miliónov chcel použiť, aby nemocnica fungovala ekonomickejšie."
Chudík má aj informácie, že nemocnice mali záujemcov o prenájom tých častí, ktoré sú stratové a riaditelia ich nechcú prenajať. Zdôraznil, že toto sú body pre znižovanie straty v nemocniciach, čo okato bijú do očí, ale sú ešte aj iné možnosti. „Zdravotné poisťovne dnes preplácajú nemocniciam 80 percent výkonov, tých 20 percent platia nemocnice zo svojho a preto vzniká strata. Keby som bol riaditeľom nemocnice ja, začal by som s plánovaním operácií u chronických stavov. Skrátka, aby som sa vzmestil do limitu, ktorý si objedná poisťovňa. Jednoducho sa stanoví poradovník. Môže sa stať, že niekto nebude operovaný so žlčníkom ihneď, ale počká tri-štyri mesiace. Takto to beží všade vo svete, len naši páni riaditelia tvrdia, že sa to nedá, že oni nič nemôžu obmedzovať. Toto však nie je obmedzovanie, je to prispôsobovanie sa finančnej realite."
Vidí aj ďalšie rezervy. "Máme päť nemocníc, a riaditelia hovoria, že už nič nemôžu rušiť. Nemocnica musí ostať celá taká, aká je." Je to ale naozaj tak?, zamyslel sa Chudík a argumentoval, že na Morave sú nemocnice špecializované a jedna druhej tým pádom nekonkuruje. V tejto súvislosti spomenul dva kritické body v Prešovskom kraji. Sú to nemocnice Vranov - Humenné a Svidník - Stropkov. „V nemocniciach vo Svidníku a Stropkove si už sadli a rozdelili kompetencie. Do Vranova sa však investuje 150 miliónov korún, do humenskej nemocnice detto, ale vzniká medzi nimi súboj. Namiesto toho, aby si povedali, ktorá sa bude na čo špecializovať, čím by sa zlepšila odbornosť, čiže aj kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Veď vzdialenosť medzi oboma mestami je 25 kilometrov."
Poznamenal, že ak riaditelia nemocníc tvrdia, nemôžu nič viac robiť a strata stále vzniká, tak potom ich netreba. Podľa predsedu PSK by potom bol riešením jeden právny subjekt, ktorý bude riadiť všetkých päť nemocníc. Zdôraznil, že má obavy aj z toho, že vzniká tvrdý lobbing smerujúci k tomu, aby niekto prišiel a nemocnicu si zobral. „Podľa všetkého preto riaditelia nechcú nemocnice špecializovať, ani nič v nich rušiť."
Podľa Chudíka zrejme príde obdobie, keď sa nemocnice transformovať budú. „V žiadnom prípade to však nemôže byť tak, že niekto príde, zoberie si nemocnicu a záväzky nechá vucke. Skôr si myslím, že by sme sa mali spojiť s kapitálovo silným právnym subjektom, ktorý má skúsenosti v zdravotníctve," skonštatoval.
Dodal, že toto sú záležitosti, ktoré na zasadnutí zdravotníckej komisie nezazneli, hoci to očakával. Aj preto na rokovaní zastupiteľstva 31. mája svoje výhrady povie. Chce tak predísť tomu, aby rokovanie v poradí druhého mimoriadneho zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja o zdravotníctve neskončilo bez konkrétneho výsledku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš