Svenja má 17 rokov, býva v nemeckej obci Appenweier, uplynulý týždeň však strávila u svojej rovesníčky v Kojšove v okrese Gelnica. Iste si stredná
Erika Karasová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
generácia pamätá na časy, keď si vymieňala listy s rovesníkmi z vtedajšej priateľskej krajiny - Sovietského zväzu. Dnešná mládež vďaka otvoreným hraniciam má šancu nadväzovať priateľstvá aj osobne. Príkladom toho sú študenti Gymnázia v Gelnici, ktorí ešte v marci strávili niekoľko dní v domácnostiach stredoškolákov z Kaufmännische schulen v meste Offenburg. Na výmenu nemeckí študenti v uplynulom týždni pobudli týždeň v Hnileckej doline.
Michaele Leškovej z Kojšova pripadlo za povinnosť hostiť v domácnosti jej rodičov práve už spomínanú Svenju. Ako nám povedala, nechce, aby to vyznelo ako fráza, s nemeckou rovesníčkou si však vzájomne padli do oka, dobre si rozumejú a sú aj povahovo rovnaké typy. "Neviem, ako to vnímajú Nemci, pre nich je to možno iba výlet do východnej Európy, pre nás však tento výmenný pobyt znamená veľa. Neverili by ste, koľko nových fráz zo života som sa od Svenje naučila. Nemčinu sa síce učím už štyri roky, osobné kontakty a rozhovory v nemeckom jazyku sú však nenahraditeľné," hovorí gymnazistka Michaela.
Ju osobne v Nemecku prekvapili až príliš demokratické pomery v partnerskej škole. "Napríklad študenti mali na laviciach minerálky či limonády a kedykoľvek sa mohli počas vyučovania napiť. Pred školou bola nakreslená žltá hrubá čiara a za tou mohli študenti počas prestávky fajčiť," spomína Michaela.
"U nás je to voľnejšie aj v tom, že po vyučovaní môžeme v škole ostať, dokedy chceme. V areáli máme možnosť hrať volejbal, prípadne ostať pri počítačoch," dopĺňa svoju slovenskú kamarátku Svenja.
Nemecká študentka žije v dedine, ktorá má 10-tisíc obyvateľov. Otec Svenje pracuje v jej rodisku ako starosta, mama zase ako úradníčka v nemocnici. Na Slovensku ju prekvapila hlavne malosť. Veď okresné mesto Gelnica má iba 6-tisíc obyvateľov. Čiže menej ako dedina v ktorej býva. Malé sa je zdalo aj gelnické gymnázium. Túto školu navštevuje asi 400 študentov, v ich škole je však iba pedagógov viac ako sto.
"Veľmi sa mi však páči vzťah Slovákov ku tradíciám a vašej kultúre. U nás je skôr opačný trend, všetko sa vyvíja moderným smerom, na staré zvyky sa zabúda. Okrem toho ma príjemne prekvapila srdečnosť, pohostinnosť a priateľskosť. Musím priznať, že v tom ste pred nami. Aj jazykové znalosti, to je oblasť, v ktorej ste dobrí. Všimla som si, že už aj niektoré malé deti ovládajú aspoň základy nášho jazyka," nešetrí chválami Svenja.
Bohužiaľ, čo je do očí bijúca slovenská realita, tak to je slabá ekonomika. Svenja priznáva, že na prvý pohľad pôsobíme v porovnaní s Nemeckom ako chudobná krajina. "Hlavne cesty, u nás takéto rozbité vozovky a chodníky nenájdete. Tiež domy, pôsobia oveľa skromnejšie ako tie naše," úprimne sa Svenja delí s nami o svoje dojmy.
V závere nášho stretnutia obe dievčatá svorne tvrdia, že vzniklo medzi nimi priateľstvo, ktoré bude mať určite pokračovanie. Vymenili si pozdravy v dievčenských pamätníkoch. Vďaka modernej technike ako e-mail budú v kontakte a ako hovorí Svenja, na Slovensku síce bola prvýkrát, ale nie naposledy.