a myslia na budúcnosť. Tento rok sa v niektorých školách skúšobne testoval pilotný model. Reakcie na výsledky písomných testov sú zatiaľ rozpačité a je ťažké ich zovšeobecňovať. Maturanti tvrdia, že otázky boli príliš náročné, učitelia sú vo vyjadreniach zdržanliví.
Prvé výsledky odhalili, že v matematike a iných prírodných vedách boli kritériá postavené vysoko. "Kým výsledky humanitných predmetov sú vcelku uspokojivé, zdá sa, že v matematike maturanti 'vybuchli'. Nevieme prečo, ale treba sa tým ešte zaoberať. Podľa môjho názoru, na to, aby sa dosiahnutý priemer na maturite stal zároveň vstupenkou na vysoké školy, ako je to v krajinách EÚ, potrebujeme ešte také 2-3 roky. Musí sa zvážiť korekcia smerovania jednotlivých študijných programov, treba záujem študentov korigovať s potrebami spoločnosti, aby boli vyvážené," uviedol v tejto súvislosti po zasadnutí Slovenskej rektorskej konferencie v Prešove prezident, inak aj rektor Technickej univerzity v Košiciach, Juraj Sinay.
Na tvorbe modelu maturít spolupracoval aj viceprezident SRK a rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Daniel Kluvanec (na snímke). Podľa jeho slov zjednotenie kritérií maturitných skúšok bude mať význam pre prijímanie na vysoké školy. Jedným dychom však upozornil aj na riziká potvrdené skúsenosťami iných krajín: "Tak napríklad vo Veľkej Británii už tento systém funguje. Skúsenosti sú také, že niektoré univerzity majú v súvislosti s kapacitami čakacie listiny, alebo pri zvýšenom záujme predsa len robia prijímacie konanie. Každá univerzita by sa mala rozhodovať samostatne, ale kritériá sa musia nastaviť."
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš