akciová spoločnosť Bardejov, ktorá 24. apríla oznámila, že začne prepúšťať 25. mája. Ukončenie prepúšťania predpokladá 20. augusta. O prácu v tejto obuvníckej firme príde 190 ľudí, z toho 99 žien a technicko-hospodárskych pracovníkov asi 50.
Dôvodom prepúšťania v Jas-export sú podľa vedúcej oddelenia služieb zamestnanosti Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Daniely Šothovej objednávky od najväčších zahraničných odberateľov, medzi ktorých patrí aj Puma. "Oznámili nám, že na základe zabezpečenia ekonomickej rovnováhy spoločnosti sú nútení rozviazať pracovný pomer s väčším počtom pracovníkov," skonštatovala Šothová s tým, že prispôsobujú stav pracovných síl potrebám, ktoré, žiaľ, majú klesajúcu tendenciu.
Dodala, že majú informácie o tom, že generálny riaditeľ Jas-export Jozef Štalmach už rokoval s nemeckou firmou Elten o možnosti kapitálového vstupu do spoločnosti. "Tiež rozbehli rokovania s novými firmami, ako je Loto, Dekalton a Jalas. Keby im tieto zámery vyšli, prepustia menej ľudí," uviedla Šothová.
K informáciám, aké zámery sa akciovej spoločnosti Jas-export darí plniť z hľadiska vstupu zahraničného kapitálu, sme sa v piatok nedostali. Generálny riaditeľ bol odcestovaný a zodpovední riaditelia sľúbili stanovisko tento týždeň.
Hromadné prepúšťanie nahlásila na bardejovský úrad práce aj eseročka Herstek 11. mája. Dôvodom je ukončenie podnikateľskej činnosti s najväčšou pravdepodobnosťou ku dňu 30. júna. Firma má 140 zamestnancov. Z nich desať ukončí zamestnanie tým, že boli prijatí na dobu určitú, a 130 ľudí dostane výpoveď z dôvodu rušenia organizácie. Vedúca oddelenia služieb zamestnanosti bardejovského Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny dodala, že s konateľom firmy Milanom Herstekom majú dnes rokovať za prítomnosti riaditeľa úradu Pavla Tarcalu.
Firma Herstek podniká s drevom, de facto ide o pílu. V kuloároch sa pošuškáva, že hlavnou príčinou, prečo sa fabrika zatvára, je nedostatok dreva.
Konateľ Milan Herstek toto tvrdenie odmieta. "Je to moje slobodné rozhodnutie, tak ako som začal, tak aj chcem skončiť," hovorí. Zároveň podotkol, že ako podnikateľ nie je na nikom závislý, tobôž nie na svojvôli štátnych úradníkov. Poznamenal, že nechce byť ješitný, ale štát mu nikdy ničím nepomohol. Síce ani nič nežiadal, ale nikto si ho ani nevšímal. Až teraz, keď sa rozhodol fabriku zatvoriť. "Som nielen úspešný podnikateľ, ale tiež občan, a ako občan som tak isto mnohými záležitosťami znechutený. Skrátka už nechcem takto žiť."
Zároveň podotkol, že nechápe, prečo príde situáciu k nemu do fabriky v pondelok riešiť sám predseda parlamentu Pavol Hrušovský. "Veď nie som žiadny strategický výrobca, ani podnikateľ. Firiem ako moja je na Slovensku viac." Zdôraznil, že podnikať už nielen nechce, ale ani nemusí, lebo finančne je "za vodou". "Taktiež nemám voči nikomu žiadne záväzky, nikto mi nemôže predložiť ani jedinú nezaplatenú faktúru. Ľudí vo fabrike vyplatím do koruny a pôjdem si svojou cestou," dodal. Zároveň povedal, že len na mzdách ročne vyplatí 30 miliónov Sk a 140 miliónov dáva rôznym dodávateľom.
Vedúca oddelenia služieb zamestnanosti bardejovského Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny D. Šothová informovala, že ak sa zrealizujú obidve ohlásené hromadné prepúšťania, navýši sa miera nezamestnanosti v Bardejovskom okrese o takmer jedno percento. V súčasnosti je aktuálna disponibilná miera nezamestnanosti v okrese, teda bez tých, čo sú práceneschopní, 20,85 percenta, čo predstavuje 7 048 ľudí bez práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš