rektorov slovenských univerzít, medzi nimi aj dvaja noví. V kolektíve prijali staronového rektora Akadémie umení v Banskej Bystrici Vojtecha Didiho a nového rektora Technickej univerzity vo Zvolene Jána Tučeka.
Ako konštatoval prezident SRK Juraj Sinay, tentoraz hovorili najmä o koncepčných otázkach, ktoré zaujímajú akademickú obec. V prvom pláne o dlhodobom financovaní vysokých škôl v súlade s východiskami štátneho rozpočtu na nasledujúce tri roky. "Prebiehajú jednania na úrovni ministra školstva a financií aj na úrovni Prezídia Slovenskej rektorskej konferencie o dopadoch, keby sa nezmenili sumy, ktoré boli naznačené vo východiskách. Dialóg sa začína vyvíjať pozitívne. Prvýkrát sme hovorili aj o tom, že vysoké školy sa nebránia komplexnej medzinárodnej evaulácii, alebo akreditácii nezávislou zahraničnou agentúrou, aby vláda aj občania mali prehľad o úrovni vysokých škôl na Slovensku," uviedol prezident Sinay (na snímke). Zdôraznil nevyhnutnosť garancie nárastu financovania vysokého školstva v súlade s programovým vyhlásením vlády, teda o 1,33 percenta HDP.
Diskutovali tiež o navrhovanom zákone o študentských pôžičkách, alebo o školnom. Podľa slov prezidenta, SRK deklarovala, že nie sú odporcami zákona, ale súhlas podmienili tým, aby bolo zverejnené systematické financovanie a interval spodnej hranice 0 až 30 percent, nie navrhovaných 5 až 30 percent. "Univerzity sú samosprávne inštitúcie. Nech majú priestor rozhodnúť sa slobodne. Nepovažujeme za správne, aby tieto prostriedky boli použité na bežné výdavky a trváme na tom, aby boli určené na rozvoj, vedu a výskum."
Ďalším diskutovaným problémom bol zákon o štátnej pokladnici, ktorý mal vstúpiť do praxe v júni tohto roku. SRK navrhuje termín predĺžiť na január 2005 s tým, aby mohli využiť existujúcu sieť SANET a nie predpísanú sieť, ktorá by podstatne zvýšila finančnú náročnosť zabezpečenia. "Poukázali sme tiež na prebiehajúce projekty z EÚ financované do roku 2005 až 2006. Nie je možné len tak presunúť prostriedky z komerčnej banky do štátnej pokladnice, tam by sme potrebovali prechodné obdobie."
Najviac pozornosti však venovali zákonu o vede a technike. Rektori uvítali jeho filozofiu ako progresívny krok. Financie by podľa návrhu mali existovať v jednom pomyselnom vreci, z ktorého by sa rozdeľovalo na základe žiadostí riešiteľských tímov na jednotlivé vysoké školy. Deklarovali, že zákon podporujú, hoci sa vyskytli aj pripomienky. V diskusii sa otvorila zaujímavá debata o tom, či by vedu a techniku mal riadiť rezort školstva. Zarezonovala otázka, či by nemalo vzniknúť ministerstvo vzdelania a vedy, podobne, ako v krajinách EÚ, alebo inde vo svete, kde existujú rozvojové inštitúcie. S týmto návrhom ako aj s uzneseniami zo zasadnutia SRK oboznámili v Prešove aj ministra školstva Martina Fronca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš