či ich zamestnanci v najbližších dňoch dostanú svoje výplaty.
Zriaďovateľom vlašskej školy je Krajský školský úrad v Košiciach, ktorý určuje pre školu rozpočet. Riaditeľ školy tvrdí, že pridelené peniaze ani zďaleka nepostačujú. "V minulom roku sme mali rozpočet vyšší o šesť miliónov korún. Najväčším problémom je internát. Paradoxne rozpočet nám bol daný vo výške 669-tisíc na celý rok, iba na potraviny pre deti nám však treba dva milióny korún. Z čoho potom máme zaplatiť energie a iné náklady ? Podľa mňa je to v rozpore so zákonom. Stravná jednotka na jeden deň pre dieťa predstavuje 69 korún. Na internáte máme 78 detí. Naše zariadenie funguje nepretržite celý rok, soboty, nedele vrátane prázdnin. Iba priemerne šesť detí odchádza cez letné prázdniny k svojím rodinám. U nás žijú deti s nariadenou ústavnou výchovou, niektoré z nich nevideli vo svojom živote ani raz rodičov," popisuje R. Leščáni. Ako ďalej tvrdí, voči rozpočtu podali námietku, z krajského školského úradu však zatiaľ nedostali žiadnu odpoveď. Podľa slov riaditeľa, v škole sú bezradní, na všetko chýbajú peniaze, nevedia, ako vyžijú v júni. Dokonca je otázne, či spolu 51 zamestnancov dostane výplaty.
Základná špeciálna škola vo Spišských Vlachoch má momentálne dlh vo výške približne milión korún. "Ide hlavne o telefónne účty a nezaplatené faktúry za potraviny. Iba prednedávnom nám prestala zmluvná firma dodávať mliečne výrobky. Dlhujeme jej asi 24-tisíc korún. Uzavreli sme síce zmluvu s iným dodávateľom, nevieme, z čoho ich zaplatíme," popisuje R. Leščáni bludný kruh.
Pred dverami sú letné prázdniny, o táboroch či letných pobytoch mimo areálu vlašskej školy môžu deti iba snívať. "Nemáme peniaze ani na základné potreby. Obrátili sme sa na rôzne rekreačné strediská, aby naše deti ubytovali formou sponzoringu. Každý nás odmietol, detí je totiž veľa," hovorí riaditeľ školy. Vlašská škola má celkovo o sponzorov núdzu, k školám tohto druhu sa dobrodinci majú tendenciu obracať chrbtom. Na dôvažok, spišský región je ekonomický slabý. Podobne finančne na svoje deti nemyslia ani ich biologickí rodičia, príspevky, ktoré im vyrúbal súd, stagnujú.
Zdá sa, že na krajskom školskom úrade neostali voči požiadavkám vlašskej školy a ostatných slovenských zariadení tohto druhu hluchí. Ako nás informovala Ing. Henrieta Behinová z kancelárie prednostky KŠÚ, v najbližších dňoch prehodnotia rozpočty jednotlivých škôl. "Celkový ročný rozpočet v roku 2003 pre školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti KŠÚ v Košiciach v rámci tovarov a služieb bol 81 432 tisíc korún. Napriek tomu sme k 31.12.2003 evidovali neuhradené faktúry vo výške 6 457-tisíc korún. Od 1.1.2004 sa zvýšili náklady na energie, potraviny, ošetrenie detí s ústavnou starostlivosťou v zdravotníckych zariadeniach, nákup liekov, nákup školských, učebných a kompenzačných pomôcok. Preto sme od rezortného ministerstva žiadali pre tento rok 120 461-tisíc korún. Jedenásteho mája sa v sekcii financovania a rozpočtu Ministerstva školstva SR uskutočnilo dohodovacie konanie k rozpočtu na rok 2004 za školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti KŠÚ v Košiciach. Preto vykonáme osobitné prehodnocovanie rozpočtov jednotlivých škôl a školských zariadení," upresnila H. Behinová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš