prvého júla totiž podľa zákona musí mať kontrolór úplné stredoškolské vzdelanie. Navyše upravuje sa mu aj plat a to násobkom priemerného platu v národnom hospodárstve a počtom obyvateľov obce.
Obec Havka v Kežmarskom okrese nemá ani 50 obyvateľov. Starosta Jozef Jabrocký pracuje na pol úväzku, za čo mesačne dostáva 2 500 korún. Kontrolu hospodárenia mu podľa jeho slov doteraz robil človek, ktorý nemá úplné stredoškolské vzdelanie. "V obci takého človeka, ktorý by spĺňal podmienky, nemáme. Je tu jeden, ale on je členom obecného zastupiteľstva. Navyše ani neviem, z čoho by sme ho asi zaplatili. Obec nemá peniaze ani na základné potreby, nie to ešte na jeho plat, ale pri počte ľudí v dedine by si asi veľa nezarobil," konštatoval odľahčene starosta.
Podobný problém má aj jeho "kolega" z obce Starina v okrese Stará Ľubovňa Štefan Ščerbák. Ten je takisto v dedine, kde žije niečo vyše 74 ľudí, starostom na pol úväzku. "Finančné prostriedky na plat kontrolóra obec nemá. Myslím, že tu ani nebýva taký človek, čo by kontrolóra mohol robiť. Nevieme, ako presne zákon stojí, pretože ešte nevyšiel v zbierke zákonov. Budeme to musieť asi riešiť tak, že sa viac obcí na jeho plat poskladá," uviedol prvú muž Stariny.
Starostka Obručného Danka Urinková si zatiaľ z toho, ako zaplatí kontrolóra, ťažkú hlavu nerobí. "Momentálne nám kontrolu robí jedna pani žijúca mimo obce za symbolických 500 korún mesačne. Zatiaľ nevieme, ako to bude," povedala nám starostka.
Starostka Mlynice Anna Krajčová považuje nové nariadenie za ďalší byrokratický krok štátnych úradníkov. Podľa jej slov štát, hoci vstúpil do Európskej únie, nedodržiava chartu samosprávy.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš