zorganizovali Slovenská lekárska spoločnosť, Slovenská hypertenziologická spoločnosť a Spolok lekárov v Prešove.
Keďže ide o veľmi rozšírené ochorenie, ktorého zvyšujúci sa výskyt špičkoví lekári označili za epidémiu, nosnou témou 19. pracovnej konferencie a dvoch stoviek lekárov boli najnovšie odporúčania v krajinách EÚ. "Odporúčania sú dôležité najmä preto, že napriek veľkej snahe v liečbe a diagnostike artériovej hypertenzie, súčasný stav zostáva celosvetovým problémom. Bohužiaľ, napriek veľkej snahe sa nedarí dosiahnuť optimálny stav, cieľové hodnoty krvného tlaku, ani adekvátnu kontrolu," uviedla zástupkyňa prednostu Internej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove Katarína Beňová.
Ako pre porovnanie dodala, podľa prieskumov bola v roku 2004 liečba artériovej hypertenzie v krajinách EÚ priemerne 27-percentná, v Kanade 36 a v USA 53-percentná. "Východiská konferencie budú teda o dôležitosti včasnej diagnostiky a liečbe, ale aj o nutnosti znížiť riziko epidémie hypertenzie na Slovensku. Prednášajú tu poprední odborníci, z ktorých väčšina má certifikát Európskej hypertenziologickej spoločnosti a ďalší lekári, ktorí pracujú na špičkových klinikách, vrátane našej fakultnej nemocnice."
V rámci konferencie sa dnes uskutoční aj športové podujatie, ktoré zorganizoval doc. Štefan Farský z Martina. Jeho zmyslom je poukázať na fakt, že popri farmakologickej liečbe zohráva dôležitú úlohu aj zdravý životný štýl a pravidelný pohyb.
"Najťažšia komplikácia v rámci internej medicíny je chronické srdcové zlyhávanie. Stáva sa to u takmer 80 percent pacientov po nedostatočnej liečbe hypertenzie. Prieskum dokazuje, že pri neliečenej hypertenzii dochádza často k poškodeniu obličiek, alebo cievnym a mozgovým príhodám. Prevencia by sa mala preto orientovať na pacientov s hypertenziou v ľahších štádiách, kde sú ešte možnosti ako korigovať krvný tlak. Na Slovensku je korekcia možná v prípade 15 - 20 percent pacientov," povedal v tejto súvislosti prednosta Internej kliniky FNsP v Prešove Rudolf Novotný.
Jedným dychom však pripomenul, že európske usmernenia pri liečbe sú oveľa benevolentnejšie, ako kdekoľvek vo svete. Kým internisti v Európe zohľadňujú predovšetkým pohľad pacienta, cenu lieku a skúsenosť konkrétneho chorého s liečbou, v USA je prístup striktnejší. Veľkú úlohu zohráva ekonomická úvaha. Inak povedané, pri postupoch sú na prvom mieste lacné močopudné lieky.
Prezentované informácie na konferencii boli nové v tom, že sa zaoberali aj pripočítateľnými rizikami pre pacienta v závislosti od individuálneho stavu jeho životných orgánov. Stratégia liečby by teda mala byť nielen o hypertenzii, ale o komplexnom stave pacienta a jeho vyhliadkach na ďalšie roky pri riziku kardiovaskulárneho ochorenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš