a štvorizbový byt a štyri dvojizbové byty. Systém je jednoduchý. Byt je toho, kto dá viac. "Záujem o tieto byty je v poslednom čase veľký. Záleží však, o aký byt a v ktorej lokalite stojí. Na byt, ktorý má dobrú polohu, je aj desať záujemcov," povedala nám pracovníčka Mestského úradu v Starej Ľubovni, ktorá si nepriala byť menovaná.
"Výkričnú" cenu bytu určuje znalec. Záujemcovia posielajú svoje ponuky do stanoveného termínu. Obálky otvára komisia, víťazom sa stáva ten, kto ponúkne najviac. "Zatiaľ sa nestalo, že by boli dve ponuky rovnaké, ak sa tak stane, rozhoduje spôsob platby, ak sú rovnaké, prihliada sa na sociálnu situáciu," vysvetlila pracovníčka.
Počas troch rokov, odkedy mesto takto predáva voľné byty, došlo ku kurióznym situáciám. "Stalo sa, že zvíťazila ponuka o sto korún vyššia, ako druhá v poradí," vysvetlil nám náš zdroj.
Podľa primátora Starej Ľubovne Františka Orlovského je tento systém osvedčený. Tých, ktorí nevládzu platiť väčší byt, mesto umiestni do bytu s menšou rozlohou a voľné byty predá. O tom, ktorý byt pôjde do súťaže a ktorý nie, rozhoduje komisia. "Myslím si, že sa takto stabilizuje bytový fond v meste," uviedol prvý muž Starej Ľubovne.
Ako sme mali možnosť zistiť, v súčasnosti magistrát registruje približne 150 žiadostí o pridelenie bytu.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš