expozíciu v Červenom Kláštore pripravilo útlu brožúru s názvom Červený (Lechnický) kláštor. Jej autori Miroslav Števík a Michaela Timková záujemcom o poznávanie histórie priblížili stredoveké osídlenie Zamaguria, architektúru kláštora kartuziánov a neskôr kamaldulov, ako aj samotný život mníchov v kláštore.
"Červený kláštor je zaujímavý aj tým, že je jedným z dvoch na území Slovenska, kde žili kartuziáni. Preslávil sa napríklad prvým slovenským prekladom svätého písma z polovice 18. storočia, legendami je opradený mních Cyprián, ktorý zostavil unikátny herbár rastlín," pripomenula zaujímavosti kláštora, ktorý v 17. storočí podľa červených prvkov v stavbách zmenil názov z Lechnického na Červený spoluautorka publikácie Michaela Timková. Z jej pera pochádza aj príťažlivá stať o živote rehoľníkov v kláštore, v ktorom je dnes muzeálna expozícia.
Knihu sa rozhodlo vydať Ľubovnianske múzeum, pretože jeho pracovníci cítili deficit podobnej publikácie. "Ročne našu expozíciu v Červenom kláštore navštívi asi 50-tisíc ľudí, dopyt po informáciách bol silný," vysvetlil Miroslav Števík. Prvý výtlačok knihy autori slávnostne darovali riaditeľke Ľubovnianskeho múzea. "Oceňujem ich prácu, som presvedčená, že pomôže pri propagácii samotného kláštora i celého regiónu Zamaguria," potešila sa Monika Pavelčíková.
Kniha vyšla v náklade tisíc kusov, ak bude úspešná na trhu, múzejníci pripravia jej dotlač alebo ďalšie vydanie. Perspektívne uvažujú aj s jazykovými mutáciami. Ako prvá príde na rad pravdepodobne poľština. Publikácii zaželal úspech na knižnom trhu aj starosta obce Červený Kláštor. "Určite prispeje k rozvoju cestovného ruchu. Dúfam, že autori nezostanú len pri tejto jednej knihe, ale naše dejiny ich inšpirujú aj k ďalším dielam," vyjadril sa starosta Štefan Džurný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš