referenda podpísalo 410 občanov. Fintice majú 1650 obyvateľov, z toho 1218 zapísaných voličov. Referenda sa zúčastnilo 25,47 percenta voličov. Znamená to, že starosta Franitšek Kočiš (z koalície KDH - SDKÚ - ANO) si svoj post udržal.
Prečo sa však toto referendum uskutočnilo? Inicioval ho petičný výbor, ktorý tvorili Monika Kočišová, Mária Piskurová, Anton Gogoľ a predsedníčka Mária Vrabcová.
„Dôvodom odvolania starostu obce je dlhodobé nehospodárne nakladanie s obecným majetkom," tvrdil petičný výbor. Podľa neho starosta založil obecný majetok (kaštieľ, nádvorie, priľahlé budovy a pozemky kaštieľa, školskú záhradu). „Už predtým sa šuškalo, že náš kaštieľ, ako obecný majetok, je založený," podotkla M. Kočišová a doplnila ju M. Piskurová: „Ešte v auguste nový obecný kontrolór zistil, že s nakladaním a hospodárením s obecným majetkom nie je všetko v poriadku. Založený je kaštieľ aj okolité pozemky, pričom obecným majetkom bolo ručené za úvery pre súkromné firmy."
Podľa petičného výboru starosta podpísal 9 záložných zmlúv, z toho iba 2 so súhlasom obecného zastupiteľstva. Týchto sedem zmlúv dosiahlo celkovú výšku 71,36 milióna korún. Ide o zmluvy podpísané od augusta 1994 do decembra 1998. Najvyššie z nich boli podpísané v januári 1998 za 29 miliónov a v auguste 1994, resp. júli 1995 po 10 miliónov korún. „Úvery neboli splácané a môže dôjsť k exekúcii obecného majetku," upozornili členky výboru.
„Dňa 7. 1. 2004 sa uskutočnilo vo Finticiach verejné zhromaždenie. Bolo to prvé zhromaždenie, odkedy je starosta vo funkcii. Pritom je vo funkcii od roku 1981, najprv bol predsedom miestneho národného výboru, potom starostom obce," uviedla predsedníčka petičného výboru Mária Vrabcová. Ako konštatovala, kontrolór prečítal správu na spomínanom verejnom zhromaždení, kde občania vyzvali starostu, aby odstúpil z funkcie. Nasledovala petícia a referendum, ktoré nebolo úspešné. Predsedníčka petičného výboru tvrdí, že preto, lebo ľudia mali strach ísť k urnám. „Sme na 90 percent katolícka obec a pán farár odradil ľudí od referenda. Pritom problém so založeným majetkom sa netýka farského majetku. Kto pôjde proti nemu, pôjde proti mne, doslova povedal farár," povedala M. Vrabcová, pričom upozornila, že členovia petičného výboru neboli pripustení ako pozorovatelia ku referendovej komisii.
Mrzí ju, že Fintice prepásli možnosť zmeny. „Nemáme pitnú vodu, ani kanalizáciu, ale ani šancu si požičať, pretože nemáme čím ručiť. Rozvoj obce je úplne pozastavený," sklamane podotkla Monika Kočišová.
Oslovili sme starostu obec Františka Kočiša. „Nechcem poskytovať rozhovor," povedal nám ešte predtým, než sme si stihli dohodnúť stretnutie. „Vyjadrili sa občania v referende," zdôraznil starosta a skonštatoval, že útočenie na jeho osobu pred referendom bolo kruté. „Vodu treba, kanál treba, ale teraz sa k tomu vyjadrovať nebudem... Možno neskôr," uzavrel F. Kočiš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš