a hliník sa vyšplhali na päťdesiat korún za kilo. Situácia nahráva do karát zberačom železa z osád. Prostriedky z predaja kovov sa stali neoddeliteľnou časťou ich príjmu. Pri ťažení za železom po sebe v mnohých prípadoch zanechávajú státisícové škody. Nerobia rozdiel medzi nepotrebným šrotom a funkčným zariadením. Policajtom sa niekoľko trestných činov súvisiacich s krádežou železa podarilo objasniť.
Posledný prípad, kedy nepozvaní demontéri zničili hodnoty za pol milióna korún, eviduje polícia v obci Tarnov (okres Bardejov). Zatiaľ neznámi zlodeji tu v priebehu mesiaca kompletne znefunkčnili veľkokapacitný teľatník spoločnosti Mäsoprodukt Bardejov, s. r. o. Hertník. Z chlievov odmontovali žľaby, napájadlá, podlahové rošty, zábradlia a kovové časti stropov. Časť zo zariadenia nechali na dvore, časť odvliekli na neznáme miesto.
Konateľ spoločnosti Peter Ličko je z krádeže znechutený. Do skončenia policajného vyšetrovania sa k detailom nechcel vyjadrovať. Tarnovský teľatník Mäsoprodukt zatiaľ nevyužíval, mal s ním však plány do budúcnosti. „Ináč by sme ho nekupovali," konštatuje Ličko.
Polícia pátra aj po zlodejoch železného zariadenia za 50-tisíc korún zo skladu Lopaty vo Vranove nad Topľou. Hodnoty zo železa a drahých kovov v rovnakej cene chýbajú z objektu Poľnohospodárskeho obchodného družstva Červenica (okres Prešov). Liatinové príruby a iné železo zmizlo z kompostárne a strojovne závlahového systému lesnej škôlky v obci Sedliská (okres Vranov). Lesy SR tu prišli o 85-tisíc korún. Desaťtisícové škody napáchali zlodeji aj na kovovom zariadení futbalového klubu Ondavské Matiašovce. Ukradli zábradlia, bránky, elektrické rozvody.
Polícia má v súvislosti s ťažením bezohľadných zberačov za železom a drahými kovmi ťažkú pozíciu. Podľa policajných informácií im ju sťažujú samotní výkupcovia druhotných surovín, ktorým je pôvod vykupovaného kovu ukradnutý rovnako ako zlodejom. „Ide im o biznis," tvrdí policajt, ktorý si neželá byť menovaný. Faktom zostáva, že polícia v Prešovskom kraji nezaznamenala jediný podnet na prítomnosť podozrivého zberača s drahým kovom na fúriku zo strany zberných surovín.
Podľa informácií Krajskej policajnej hovorkyne Magdalény Fečovej sú výkupcovia ochotní spolupracovať až keď príde polícia pre konkrétny kus drahého kovového zariadenia. „Bez problémov ho vydajú," tvrdí hovorkyňa. Ani vtedy sa policajti nedozvedia, kto „šrot" do zberne priniesol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš