Greckokatolícka charita spolupracuje s Francúzmi vyše desať rokov
Prešov - Greckokatolícka diecézna charita po dvoch rokoch znova privítala hostí z Francúzska, ktorí sa venuje podobným aktivitám. „Naša spolupráca
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
začala v roku 1992. Recipročné výmenné pobyty pokračujú dodnes. Ide o vzájomnú výmenu skúseností, napriek tomu, že naša činnosť, prístup i klientela sa odlišujú," uviedol pre Korzár riaditeľ Gréckokatolíckej diecéznej charity Maroš Šatný.
V Prešove charita prevádzkuje dom Charitas pre 17 ľudí závislých na alkohole a psychotropných látkach, ďalej útulok a Domov nádeje na Ulici pod Táborom v Prešove. „Útulok je na prenocovanie a osobnú hygienu, Domov nádeje je taký 'domov na pol ceste'. V útulku človek začína so zmenou spôsobu života, medzitým absolvuje liečenie, potom na rok, rok a pol príde do domu Charitas na resocializáciu a tak príde do Domova nádeje. Je to dlhodobý proces, človek sa nestane bezdomovcom alebo závislým zo dňa na deň. Tiež roky sú potrebné, aby sa vrátil späť. To isté robia francúzski partneri v zariadení Cité Miriam v Paríži, ktoré má kapacitu 106 miest. Pracujeme však v iných podmienkach. Oni sa zameriavajú na ľudí z Magrebu, teda migrantov z bývalých francúzskych kolónií, ktorí majú problémy s bývaním, alkoholom a nájdením si životnej cesty. Ich prístup k zmene života svojich klientov je skôr po humánnej stránke, my k tomu pristupuje po tej duchovnej," dodal M. Šatný.
Prezradil, že v najbližšom čase sa budú snažiť využiť pre svoju činnosť prostriedky z fondov EÚ, čo im ponúka nedávna novelizácia zákona, ktorá dala túto možnosť aj charitám.
Autor: kam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš