podpísala dohodu o spolupráci s U.S.Steel Košice (USSK), ktorá sa týka letných táborov mládeže - Táborov opálových permoníkov. Práve v rámci nich budú už štvrtý rok počas leta pracovať mladí ľudia na znovuvybudovaní osady, ktorá si roky socializmu odniesla úplnou devastáciou...
"Dubník vnímame ako nádhernú prírodnú, kultúrnu a technickú pamiatku. Chceli sme to zladiť s tým, čomu sa USSK venuje už niekoľko rokov - teda podporou rómskej komunity najmä vo vzťahu k mládeži. Páči sa nám myšlienka, že tu mládež strávi niekoľko zaujímavých letných dní, ktoré dokáže rozumne využiť, teda urobiť niečo pre všeobecné blaho. Vnímame to ako logické pokračovanie toho, čo sme už urobili pre dospelých Rómov, napríklad z Veľkej Idy a okolia Košíc," povedal nám riaditeľ sekcie vonkajších vzťahov USSK Ján Bača. "Naša finančná pomoc sa týka organizovania a nákladov na letné tábory - na jednej strane tu majú mladí ľudia možnosť zaujímavo stráviť letné dni, na druhej strane bude mať nadácia, ktorá tábory organizuje, z ich aktivít osoh."
Od 3. júla do 12. septembra plánujú na Dubníku zorganizovať 10 turnusov táborov. Už po minulé roky sa Nadácii Dubnícke opálové bane podarilo urobiť na obnove osady určité kroky, dôležitým počinom bolo spracovanie urbanistickej štúdie na obnovu a využívanie baníckej osady. "Počas leta by sme mali naďalej pokračovať v čistení základov a obnove starej obecnej školy, kde plánujeme vybudovať informačné centrum. Pre mladších táborníkov máme pripravené ľahšie práce - teda čistenie základov a okolia, pre starších už aj samotnú obnovu budov. Samozrejme, program nebude len pracovný, mládež navštívi opálové bane a spozná množstvo ďalších zaujímavostí. Budeme ho upresňovať aj v spolupráci s pánom Červeňom, kňazom, ktorý sa venuje misijnej činnosti a pomáha nám už dlhšie," prezradil Martin Jančok zo spomínanej nadácie.
Okrem organizácie táborov a obnovy Dubníka sa nadácia stará aj o chod banského múzea, ktoré je zriadené v areáli štôlne Viliam. V nej je prístupných pre verejnosť asi 750 metrov podzemia, kde sa nájde veľa zaujímavého. Nemenej lákavá je aj možnosť kutať legálne na haldách v okolí štôlne a nájsť si ten svoj kúsok opálu. "Sezónu sme po zimnej prestávke, ktorá je nutná pre ochranu netopierov, začali 1. apríla a bude trvať do 30. septembra. V minulom roku sme mali vo Viliamovi asi 2 500 návštevníkov, ďalších vyše sto mladých ľudí sa zúčastnilo našich táborov. Návštevnosť má stúpajúci trend. Hoci ešte nie je hlavná sezóna, už teraz k nám chodí čoraz viac školských výletov a ohlasujú sa aj záujemcovia zo zahraničia," dodal M. Jančok.
Dubnícke opálové bane sú jedinou historickou lokalitou ťažby drahého opálu v Európe, pochádza odtiaľ i doteraz najväčší nájdený opál na svete, Harlekýn, ktorý je momentálne vo viedenskom múzeu. Okrem nevyčísliteľnej historickej a technickej hodnote sú bane aj významným zimoviskom netopierov. Podľa odhadu z poslednej zimy tu našlo útočisko 4 000 kusov netopierov až šestnástich druhov, čo Dubník radí na popredné priečky na Slovensku i v strednej Európe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš