sídlom v Poprade.
Predložený návrh ministerstva pôdohospodárstva bol vypracovaný bez nevyhnutnej príčinnej analýzy existujúceho stavu a potrieb budúceho vývoja slovenského poľovníctva. Návrh zákona úplne ignoruje dokument, na ktorom sme sa podieľali a ktorý vylučoval komercionalizáciu poľovníctva, posilňoval princípy ochrany prírody a zveri. Rovnako ignoruje aj petičnú akciu z minulého roku, kde viac ako 350-tisíc občanov odmietlo komercionalizáciu poľovníctva.
Predložený návrh zákona smeruje k likvidácii poľovníctva ako dobrovoľnej voľnočasovej aktivity širokého okruhu občanov. Návrh totiž pod sankciou zrušenia platných nájomných zmlúv núti občanov, aby namiesto dobrovoľných združení zakladali akési záhadné poľovnícke spoločnosti s právnou subjektivitou, s povinnosťou vykonávať účtovnú uzávierku či vyžadovať súhlas na poľovnícke podnikanie od ministerstva. Návrh zákona zároveň predpokladá poštátnenie rozhodujúcej časti kompetencií nad prevažnou väčšinou revírov. Zavádza inštitút ponukového konania, ale možnosť spoločenskej kontroly nad týmto inštitútom v zákone exaktne neupravuje. Celý proces ponecháva na voľné rozhodovanie správcov pozemkov štátu, práva menšinových vlastníkov, ako sú obce, mestá, cirkev či drobní vlastníci, zostávajú v podstate bez ochrany.
Návrh zákona poštátňuje cestou orgánov štátnej správy aj všetky činnosti súvisiace s poľovníctvom, ktoré doteraz zabezpečovala poľovnícka samospráva (napríklad odborná príprava uchádzačov o prvý poľovný lístok, chovateľské prehliadky, systém poľovníckej kynológie, strelectva či sokoliarstva).
Celý systém direktívneho štátneho riadenia podnikania v poľovníctve vyvoláva okrem iného aj existenčné obavy o osud poľovníctva, prírody a zveri. Takto to nikde na svete nefungovalo a nefunguje. Naviac, je to v príkrom rozpore s prebiehajúcim procesom reformy verejnej správy.
Nezodpovedanou pre nás zostáva aj otázka, kto a prečo je autorom spoločenskej objednávky na takéto rozvrátenie a likvidáciu v Európe osvedčeného systému poľovníckej starostlivosti o prírodu a zver? Toto sme si neprečítali ani v jednom volebnom programe nijakej politickej strany, ani v programovom vyhlásení vlády. Takúto požiadavku nemajú ani poľovníci, ani ochranári, ani občania. Kto to teda je: kto v prípade ozajstnej realizácie návrhu zákona ponesie osobnú i historickú zodpovednosť za osud slovenskej prírody a zveri?
Andrej Jabrocký, Poprad
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš