nezvyčajnými príbehmi čarodejníckeho učňa. Odborníci vravia - chvalabohu, malý čarodejník prinútil moderné deti siahnuť po knihe a čítať. Vďaka Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči sa mohli s Harrym Potterom zoznámiť aj deti, ktoré kvôli zvláštnym hrám osudu nevidia. V tunajšom zvukovom štúdiu pre ne načítali všetkých päť doteraz vydaných dielov a nahrali ich na magnetofónové kazety, ktoré si nevidiace deti priamo doma vypočujú. A na počúvanie je toho dosť. Veď len piaty diel Harry Potter a Fénixov rád je nahratý na 22 kazetách!
Zvukové knihy nie sú pre ľudí pracujúcich v levočskej knižnici ničím zvláštnym. Knihy pre nevidiacich sa tu nahrávajú od 60-tych rokov, spočiatku na magnetofónové pásy, neskôr na kazety a dnes priamo na disky, z ktorých sa zhotovujú kópie na kazetách. Tie sa prostredníctvom knižníc distribuujú tam, aby sa k nim dostali ich "čitatelia" po celom Slovensku. Keď si zapnú magnetofón, ozve sa im známy hlas niektorého z hercov. "S nahrávaním sa začínalo podomácky - jeden magnetofón, mikrofón a spíker, ktorý načítaval. Spolu s jeho hlasom boli na páske aj ruchy a hluk z okolia. Tak sa prišlo na to, že spíkra treba izolovať od okolitého prostredia. Vytvorilo sa akási "búdka", v ktorej bol zatvorený a čítal," načrel do minulosti Ing. Milan Heimschild, súčasný šéf zvukových štúdií v levočskej Slovenskej knižnici pre nevidiacich.
Kabínka izolovaná od okolitého sveta a v nej sediaci a čítajúci spíker - to ostalo dodnes, len technické vybavenie sa zmenilo. Vďaka peniazom z japonského grantu sú dnes štúdiá plne digitalizované. Originál knihy sa nahrá na CD-čko, z ktorého sa vyrábajú kópie na kazety. Čím rozsiahlejšia kniha, tým viac je kaziet. "Naše knihy majú v priemere desať hodín. Sú hodinové, ale aj 20-hodinové. Koľko kaziet potrebujeme, to vieme odhadnúť vopred. Vieme, že na jednu 60-minútovú kazetu vojde 30 strán, takže na 300-stranovú knihu potrebujeme 10 kaziet," vyčíslil M. Heimschild.
Desať kaziet - to je 15 hodín čistej nahrávky, ktorá vznikne v štúdiu asi za tri dni. Za minulý rok pribudlo v archíve zvukových kníh 122 titulov. Dnes je v ponuke levočskej knižnice takmer štyri tisíc titulov - od detektívok, románov, odbornej literatúry, rozprávok, mládežníckej literatúry, kníh pre športových fanúšikov. Okrem spomínaného Harryho Pottera je v ponuke trebásr aj bestseller Polnočný denník od neznámeho autora vystupujúceho pod menom Maxim Matkin. AJ o tento titul mali nevidiaci čitatelia záujem...
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš