politické strany a koalície. Kandidátom z regiónu východného Slovenska je 49-ročný advokát Vasiľ Pyteľ zo Sniny. Je dvojkou na spoločnej kandidátke koalície HZD-ĽÚ, ako najvyššie nominovaný predstaviteľ Hnutia za demokraciu. Jednotkou tejto kandidátky je Rudolf Žiak z Ľudovej únie. Zástupcovia tejto kandidátky budú, v prípade úspechu, zaradení do sekcie Únie Európy národov. S Vasiľom Pyteľa sme sa porozprávali o predstave jeho prípadného pôsobenia v europarlamente.
Prečo ste sa rozhodli prijať ponuku kandidovať do Európskeho parlamentu?
"Nominovalo ma predsedníctvo HZD, navrhol pán Gašparovič, vychádzajúc z toho dôvodu, že som bývalý diplomat, mám skúsenosti zo zahraničia, ovládam niekoľko jazykov a som špecialista na medzinárodné právo. Preto mi ponúkli nomináciu a ja som ju prijal."
Koľko jazykov ovládate?
"Mám štyri štátnice - z angličtiny, nemčiny, ruštiny a bulharčiny. Ovládam ale iba prvé tri menované jazyky, bulharsky sa dohovorím."
Myslíte teda, že nebudete mať problém s komunikáciou v EP?
"Keď som pozeral kandidátky, a tuším je tam iba jeden - veľvyslanec za KDH - ktorý ovláda jazyky, pri ostatných je to slabšie. Zakladám si hlavne na tom, že mám skúsenosti pri spracovávaní medzinárodných zmlúv. Tie bude potrebné využívať, pretože tam sa budú tvoriť zmluvy v širokom spektre v rámci Európskej únie. Je známe, že pán Gašparovič vychádza z odbornosti, a práve to, čo som spomínal, bol asi hlavný dôvod, prečo ma navrhol ako jednotku za HZD."
Kde ste pôsobili ako diplomat?
"V Bonne. Odtiaľ som sa vrátil v októbri 1997."
Aké sú vaše ďalšie pracovné skúsenosti?
"Som sudca z povolania. Sedem rokov som súdil v Michalovciach. Dostal som ponuku, v rámci konkurzu, ísť do diplomacie. Využil som ju. Z tristo uchádzačov nás prijali piatich či šiestich. Pracoval som viac ako päť rokov na ministerstve zahraničných vecí, časť v Nemecku a zároveň na medzinárodno-právnom odbore, kde sme pripravovali zmluvy s celým svetom. Niekoľko som ich osobne sám pripravil a pripomienkoval som stovky zmlúv. Od roku 1990 som advokát v Snine. Venoval som sa aj zastupovaniu zahraničných firiem, keďže som ovládal jazyky a špecializoval som sa na medzinárodmé právo."
Ste z Prešova?
"Som rodený Prešovčan. Tu som sa narodil, na Budovateľskej 10. Potom sme sa presťahovali do Stakčínskej Roztoky pri Snine, tam som vyrástol. Po ukončení štúdia právnickej fakulty v roku 1978 som býval v Michalovciach viac ako 15 rokov. Po návrate z diplomacie som sa vybudoval - mám domček v Snine."
Ak sa stanete poslancom, čo očakávate od vášho zvolenia? Čo bude vašim hlavným cieľom pri pôsobení v EP?
"Mal by som záujem pracovať vo výbore pre regionálnu politiku, lebo som regionálny politik a v rámci tohto výboru by som chcel prispieť k zvýšeniu životnej úrovne v Prešovskom kraji. Už viackrát som hovoril, že Prešovský kraj je najzaostalejší. Má hrubý domáci produkt na úrovni 39 percent priemeru z pristupujúcich krajín, za nami je už len jeden poľský kraj. V tejto oblasti by som chcel pôsobiť a lobovať v prospech nášho regiónu, aj keď by som, samozrejme, zastupoval celé Slovensko."
Veľa sa hovorí o odmenách pre europoslancov. Sú podľa vás navrhované odmeny prinízke, alebo privysoké?
"V prvom rade je dôležité, aby naši europoslanci na profesionálnej úrovni zastupovali Slovensko. Mňa ako advokáta táto finančná odmena zaujíma iba do tej miery, že každý europoslanec by mal byť primerane odmenený vzhľadom na to, kde býva, kde pôsobí, lebo v Belgicku predsa len nie je ten život taký lacný."
Veríte, že získate toľko hlasov, že sa dostanete do europarlamentu?
"Mám dobrú východziu pozíciu. Pokiaľ budeme pristupovať k voľbám seriózne, a budeme disciplinovaní ako maďarskí voliči, tak by som v rámci regiónu mohol získať toľko hlasov, že by som sa do Európskeho parlamentu mohol dostať. Všetko záleží od voličov, nielen v regióne, ale na celom Slovensku. Keď budú vychádzať z odbornosti, budú nás voliť, keď budú vychádzať podľa politických tričiek, tak to bude trošku zložitejšie."
Akú odhadujete volebnú účasť?
"Kadiaľ chodím, každého vyzývam, aby sa zúčastnil, aby tá účasť nebola ako v Anglicku 26 percent, pretože oni nemajú o voľby záujem, lebo sú bohatí. Chcem, aby účasť bola minimálne 50-percentná ako v Írsku, ktoré bolo najchudobnejšou krajinou, ale sa vyšvihlo a je tigrom Európy. Preto chcem, aby aj naši občania podporili voľby europoslancov, a aby Slovensko bolo tigrom v strednej Európe."
Veríte, že je možné dosiahnuť takú vysokú účasť?
"Je to možné. Ide o historickú udalosť. Som presvedčený, že keď obyvatelia zvážia všetky pre a proti, sa eurovolieb zúčastnia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš