polícia uvádza, že Vojenský obvodový súd v Banskej Bystrici vydal na 27-ročného inžiniera príkaz na dodanie do výkonu trestu odňatia slobody pre trestný čin dezercie. Po jeho stopách sme sa vybrali vzhľadom na skutočnosť, že dezerciu časť verejnosti nepokladá za trestný čin, ale za prejav slobodného nesúhlasu s vojenským systémom, ktorý poznajú zvnútra.
Pri prvom kontakte s obyvateľmi Stulian sme sa dozvedeli, že akékoľvek pátranie po Patrikovi na území Slovenska je už niekoľko rokov bezpredmetné. "Odišiel do Ameriky aj so ženou, to už predsa každý vie," dozvedeli sme sa v krčme. "Bol z toho vtedy veľký poprask." Patrik Fečo podľa susedov z rodnej obce nedezertoval z pozície vojaka základnej služby, ale ako profesionálny príslušník Ozbrojených síl SR.
Príbeh dezertéra nám podrobne opísala jeho vlastná mama Mária Fečová. Patrik podľa jej slov pred odchodom do USA armádu žiadal o prepustenie zo služby, nebolo mu však vyhovené. "Riskol to a odišiel bez povolenia, nesúhlasila som s tým, vedela som, že má armáda svoje tvrdé zákony. Povedal mi, že druhú šancu už mať nemusí a šiel," tvrdí mama. Jej syn vyštudoval vojenskú vysokú školu v Liptovskom Mikuláši. Do služby vojenského profesionála nastúpil ako personalista v Martine. Už po krátkom čase v službách ozbrojených síl zistil, že z platu vojaka nenaplní svoj sen o vlastnom dome. Východisko tak ako veľa iných mladých ľudí našiel v zaplatenej drine za veľkou mlákou. Rozhodol sa do Ameriky dostať skôr či neskôr. Dvakrát sa mu víza získať nepodarilo. Na tretí pokus ich dostal aj so svojou priateľkou absolventkou Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity.
Bol august 2001, v septembri zorganizovali svadbu, v októbri odleteli na svadobnú cestu. Odvtedy si finančné základy pre svoj dom budujú v Amerike. Podľa posledných informácií Márie Fečovej už majú nasporené toľko, že by ho na Slovensku kľudne postavili. Patrik pritom v USA pracuje ako robotník, jeho žena ako au- pair. Problémom pri návrate je nepodmienečný trest odňatia slobody, ktorý bude musieť Patrik nastúpiť po príchode na Slovensko. Dezertérova mama sa nádeja, že nový prezident udelí Patrikovi amnestiu.
Časť problému Patrika Feča si riaditeľka Základnej školy v Stuľanoch Mária Fečová kladie na svoje plecia. Jej syn maturoval na dopravnej škole v Košiciach, prijali ho na Vysokú školu dopravy a spojov v Žiline aj na Vojenskú akadémiu v Liptovskom Mikuláši. V rodine Fečovci žiadneho vojaka z povolania nemali, Patrik sa nevedel rozhodnúť. Mama mu poradila vojnu. Práca v armáde sa jej v tom čase videla dlhodobo perspektívna. Dvom mladším synom už podobnú radu poskytnúť nehodlá. Po Patrikovej dezercii si matka pri opakovanom pátraní po zbehovi vytrpela svoje. "Pol roka som bola psychicky hotová." Dnes má Patrik vyplatenú aj 70-tisícovú podlžnosť za získané vojenské vzdelanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš