kútov sveta pochádzajú z konca 19. storočia. Unikátom je prilba kapitána hasičov z New Yorku, ktorý zahynul pri evakuácii ľudí v budovách Svetového obchodného centra po teroristickom útoku 11. septembra 2001. Výstava sa koná v Prešove a na východe Slovenska po prvýkrát.
"Výstavu sme sprístupnili pri príležitosti tisíc sedemstého výročia mučeníckej smrti patróna hasičov, sv. Floriána, v roku 304. Ako podporovateľa kresťanov, za čias ich prenasledovania, ho v Rakúsku utopili v rieke. V ôsmom storočí sa jeho kult rozšíril po celej Európe. Stal sa patrónom nielen hasičov, ale aj mnohých stredovekých remesiel, ktoré pri svojej činnosti používali oheň," uviedol pre náš denník kurátor zbierkového fondu Dejín požiarnej ochrany a techniky Krajského múzea v Prešove Blahoslav Lazorík.
Na výstave dominujú hasičské prilby od najväčšieho slovenského zberateľa Pavla Pokorádiho z Českého Brezova neďaleko Poltára. Dopĺňajú ich dobové prilby zo zbierkového fondu prešovského múzea. "Pán Pokorádi bol asi trinásť rokov profesionálnym hasičom. Je dlhoročným členom dobrovoľnej požiarnej ochrany, v súčasnosti aj riaditeľom okresného výboru dobrovoľnej požiarnej ochrany v Poltári. Navyše je členom ústrednej komisie histórie pri Úrade dobrovoľnej požiarnej ochrany v Bratislave. Jeho zbierka sa už pravidelne prezentuje na medzinárodnej výstave záchranárskej hasičskej techniky v Trenčíne. Koná sa raz za dva roky. Tento rok je pauza, takže sme sa dohodli na výstave u nás," hovorí B. Lazorík. Práve v Prešove je totiž špecializovaná celoslovenská expozícia dejín požiarnej ochrannej techniky.
P. Pokorádi má vo svojej kolekcii 298 prílb z celého sveta, najďalej z USA, Austrálie, Nového Zélandu. V prešovskom múzeu inštalovali 110 prilieb. Z toho 77 prílb tvorí výber zo zbierky P. Pokorádiho. "Sú tu vystavené prilby z rôznych materiálov. Prevažujú kožené a mosadzné. Nie sú to všetko len dobové hasičské prilby, ale aj vzácne kusy od hasičov, s ktorými si pán Pokorádi prilby vymenil. Sú tu aj donedávna užívané prilby. Medzi najzaujímavejšie patria prilby zo Spojených štátov amerických. Máme tu aj korešpondenciu pána Pokorádiho s jedným z kapitánov hasičov z New Yorku, Raymondom Goldbachom, s ktorým si vymenil prilbu rok pred teroristickými náletmi. Pri ďalšej korešpondencii už zistil, že ten kapitán už nežije. Patril medzi 360 hasičov a záchranárov, ktorých poslali do druhého mrakodrapu, iba pár minút pred jeho zrútením." Prilba má číslo 8 098 a je umiestnená v sklenenej vitríne v strede výstavnej miestnosti.
Na stene za sochou sv. Floriána visí aj hasičská modlitba. "Pôvod má na Novom Zélande, kde je aj medzinárodná organizácia zberateľov hasičských prílb. Jej členom je od roku 1994 aj pán Pokorádi, takže aj jeho kontakty sú dobré. Sám má v zbierke 34 amerických prílb, z čoho boli prekvapení aj americkí zberatelia, ktorí ich toľko nemajú."
Mnohé z hasičských prílb kopírujú vojenské prilby daného štátu. "U hasičov je známe, že v kritických dobách im vypomáhalo vojsko. Napríklad pri anglických a nemeckých prilbách, či z bývalého Sovietskeho zväzu je na prvý pohľad zjavné, do ktorej krajiny patria. Máme tu aj mongolskú prilbu, ktorá je výrobou sovietska, iba farebnosť a mongolské znaky diferencujú jej pôvod," komentuje kurátor.
Najstaršie slovenské prilby na výstave, z konca 19. storočia sú zo zbierkového fondu Krajského múzea v Prešove. Dobrovoľné hasičstvo v hornom Uhorsku, teda na Slovensku malo voľný priebeh vzniku až po Rakúsko uhorskom vyrovnaní v roku 1867. "Do tej doby, z obavy, že pod kepienkom spolkovej činnosti môže dôjsť k národnostným nepokojom nemali slovenskí hasiči možnosť registrácie." K najstarším exponátom patrí hasičská prilba župného veliteľa Uhorského krajinského hasičského zväzu a prilby veliteľov jednotlivých zborov, ktoré sú typické výzdobou, mosadznými znakmi a plechovaním. B. Lazorík tvrdí, že to nie je náhoda: "Prilba nemala len ochrannú funkciu, ale mnohokrát bola dôležitejšia na organizáciu zásahu, pri zníženej viditeľnosti. Hasiči podľa členenia prilby presne vedeli, či je to veliteľ alebo pumpár a podobne."
Ostatné prilby zo zbierky múzea sú už z obdobia po vzniku Československej republiky v roku 1918. Prevažujú prilby po vzniku Zemskej hasičskej jednoty na Slovensku v roku 1922, až do zániku, v roku 1951. Boli používané s typickým dvojkrížom i skríženými sekierkami a rebríkom. Raritou je pokladnička v tvare prilby. "Bola to dobrovoľná spolková činnosť, takže pokladnica slúžila na príspevky pre výzbroj a výstroj hasičov," dodáva kurátor. Výstava potrvá do 2. septembra 2004.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš